1. kişi ve devlet arasında oluşan hukuki ilişki/bağ.
 2. 1982 anayasasıyla düzenlenen siyasal haklarımızdandır.vatan hainliği suçundan vatandaşlıktan çıkarılma yapılabilir bazı suçlardan vatandaş yabancı ülkelere verilebilir.t.c vatandaşı olmak için türk ana veya babadan doğmak yada evlatlık alınmak gereklidir. sonradan vatandaşlık başvurusu yapılarak uygun koşullarda t.c vatandaşı olunabilir.ülkeye yararlı faaliyetlerde bulunan yabancılar da iç işleri bakanlığının düzenlemesiyle vatandaş olabilirler.
 3. secme hakkina sahip olmadiginiz dunyada, birey oldugunuz andan itibaren yerkurede karsilasacaginiz zorluklarin seviyesini belirleyen tanimlardan biridir.
 4. uyrukluk, bir kişi ile bir devlet arasındaki hukuki bağdır, kişinin etnik kökeniyle alakalı değildir. ülkenin anayasalarına göre hareket eden insanlara vatandaş denir. vatandaşların belirli görevleri vardır.
  bunlar:
  belirli bir yaştan sonra seçimlere katılmak
  askerlik yapmak
  vergi vermek
  yasa ve kurallara uymak

  bir toplumun bütünleştirici unsurudur vatandaşlık. iki farklı ırkı biyolojik nedenlerden dolayı ayıran kalın çizgiyi silip süpürebilir. eğer ülkenin her bireyi sorumluluklarını yerine getirirse, saygı çerçevesinde, her ırktan insanın yaşayabileceği bir ülke haline gelebiliriz.
  sen şöyle kavruksun, sen çirkinsin, sen barbarsın gibi lafların işlemeyeceği kavram. umarım bir gün bizim ülkemizde farkına varılır zira çok ihtiyacımız var.
  hiciv