• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
ve dağlar yankılandı - khaled hosseini
gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. küçük peri için ağabeyi abdullah, ağabeyden çok öte. on yaşındaki abdullah'a sorsanız peri, her şey demek. köylerinden kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. fakat aslında bu bir son değil... kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru kâbil'den paris'e, san francisco'dan tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

ve dağlar yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan khaled hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.
(tanıtım bülteninden)
 1. doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde
  uzanan bir toprak var.
  seni orada bekleyeceğim..

  uçurtma avcisı, bin muhteşem güneş'ten sonra bir solukta okuduğum güzel kitaplaradan biri. farklı insanlar, farklı seçimler ve farklı hayatlar. fedakarlık, sevgi, ihanet, yitip giden çocukluk yılları. katman katman ve her katmanda ayri bir zevk, ayri bir guzellik. okunması gereken kitaplardan.
 2. kitap güzel bir dev adamlı masalla başlıyor.
  konusu hakkında; bir toplumun nereden, nereye geldiği ve kendi halinde ki çekirdek ailenin nereden, nereye geldiği acıklı bir şekilde işlenmiş kitapta.

  okuduktan sonra kardeşiniz var ise kıymetini daha fazla anlıyorsunuz.