• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
ve öyküler - fabio moon, gabriel ba
güngezgini adlı şaheserle gönüllerimizi titretip fethetmiş olan fábio moon ve gabriel bá, "ve: öyküler" adlı bir başka eserle daha karşımızda.

ikizler, bu hikâyelerde; yazar ve çizer rollerini bazen değiş tokuş ediyor, bazen ortaklaşa, bazen tek başlarına yaratıyorlar anlatılarını. memleketleri sao paulo'nun şehir hayatının gerçeklerinden ve arka plandaki latin amerika büyüleyici gerçekçiliğinden beslenen, insan hayatına dair sayısız detayla dolu samimi öyküleri, ikilinin şimdiye dek basılmış en kişisel çalışmalarının toplandığı bu eşsiz külliyatta bir araya geliyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. daha önce türkiye'de "güngezgini" adı ile yayımlanan çalışmalarıyla tanıdığımız ikiz kardeşler (soyadlarının farklı olduğuna bakmayın) bu sefer bize kendi hayatlarından esinlendikleri siyah-beyaz öykülerini anlatıyorlar. ikizler birbirlerinin söyleyeceklerini tamamlıyor, bazen çizer, bazen yazar rolünü üstleniyor, bazı hikayeleri ortak yaratırken bazılarında da solo takılıyorlar.

  12 adet öyküye ev sahipliği yapan bu kitapta benim en sevdiklerim "kahve için çok geç" ve "doğum günün kutlu olsun, dostum!" öyküleri oldu.

  kitap için hardcover tercih edilmiş ancak keşke sayfalarında da az daha kaliteli kağıt kullanılsaymış. hafif de olsa arka sayfadaki çizimler belli oluyor.
 2. kapakta "brezilya şehir öyküleri" sloganını görünce hafif tedirgin olarak başladım (sütten ağzı yanan bkz: #146501 ) ama öyküleri gayet beğendim. öykülerde - özellikle "yansımalar" ve "doğum günün kutlu olsun, dostum!"da- farklı bakış açılarını yansıtmışlar.

  son dönemde çizgiyle anlatımları karikatür veya renkli çizgi roman şeklinde okumuş biri olarak, bu kitaptaki çizimleri doğal, samimi ve güzel buldum.

  !---- spoiler ----!

  iki kardeşin iki versiyon olarak ayrı ayrı çizdiği yansımalar öyküsünde ilk versiyon favorim :)

  !---- spoiler ----!