• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
ve... sonraki hayattan kırk öykü - david eagleman
öldükten sonra başımıza neler gelir? ve bu insanlığımız hakkında bize neler söyler?

sonraki hayatta tanrı'nın bir bakteri boyutunda ve varlığınızdan tamamen bihaber olduğunu keşfedebilirsiniz ya da yanınızda yalnızca hatırladığınız insanları bulabilirsiniz. kimi sonraki hayatlarda tüm yaşlarınıza ayrılmış halinizdesinizdir, kimisinde kredi kart kayıtlarınıza bakılarak yeniden yaratılırsınız, kimisindeyse aslında olabileceğiniz ama olmadığınız kişiliklerinizin moral bozucu varlıklarıyla bir arada yaşamanız gerekir.

eagleman aynı anda hem komik, hem hüzünlü hem de sarsıcı olabilen kurmaca öyküleriyle geleneksel kavramlar kulesini yerle bir ediyor ve bizlere kendimizi 'burada' ve 'şimdide' görmemizi sağlayan, büyüleyici bir mercek sunuyor. dudak uçuklatıcı bir hayal gücüne dayanan bu öykülerin kökleri bilime, romantizme ve gizemli varoluşumuza yönelik huşuya dek uzanıyor. bu kitap, ölüm, ölümsüzlük, ümit, aşk, biyoloji ve insanlığımızın yepyeni çehrelerini ortaya çıkaran arzunun bir karışımı. (idefix)
 1. her sayfasında acaba sonumuz gerçekten böyle olabilir mi diye düşünüyorum.
  kitap 40 ölüm sonrası yaşam senaryosundan oluşuyor.
  bazıları gerçek olabilir gibi geliyor, bazılarını okurken yazarın hayal gücüne hayran kalıyorsunuz, bazıları 'aa hiç böyle düşünmemiştim' dedirtiyor. son zamanlarda okuduğum en ufuk açıcı kitap.
  evin bütün bireylerine tek tek okutuyorum ayrıca her bölüm hakkında kritik yapmak zevkli oluyor.
  tavsiyemdir.