• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
Yazar Ayşe Kulin
veda - ayşe kulin
ayşe kulin, osmanlı imparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki istanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. son maliye nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan milliciler arasında sıkışan o dönem osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

ayşe kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. günümüz türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen kulin, bu kez bir istanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
 1. bu kitapta ayse kulin aslinda kendi ailesini anlatiyor. osmanli aydinlarindan olan bu aile, herkes gibi osmanli'nin son günlerini biraz sancili geçiriyor.
  bir konagin hikayesini okuyoruz bu romanda. karakterlerin sürükleyici hikayesi sayesinde o dönemin olaylarini, bulunduklari sosyal çevrenin kurallarini ögreniyoruz.
  hikayenin gerçek olmasi da kitabi daha çekici kiliyor.
  aslinda ne kadari gerçek ne kadari romanin akisini kolaylastiran ek bilmek güzel olurdu.

  güzel bir ayse kulin serisinin ilk kitabi.
 2. ayşe kulin'in işgal altındaki istanbul'da bir ailenin yaşadıklarını anlattığı çok beğendiğim bir romanı. serinin de ilk kitabı. kendisi köklü bir aileye sahip. kitapta geçen osmanlı'nın son maliye nazırı reşat bey'in torununun kızıdır. yanlış hatırlamıyorsam serilerin birinde soy ağacı da yer alıyordu. oldukça akıcı bir roman. tavsiye ederim.