1. devlet vatandaşlara kamu hizmeti yapmak zorundadır. bunu yaparken mal ve hizmet üretiminde bulunur. bu mal ve hizmetin üretilebilmesi içinde vergi toplar. e çok güzel toplasın. yani vergi devletin kamu hizmeti yapabilmesi için devlete karşılıksız para vermektir. e çok doğru bir şey bu.

    peki kamu hizmeti nedir? kamu hizmeti kısaca devletin, vatandaşların ortak ihtiyaçlarını karşılaşmasıdır. nedir bu ihtiyaçlar? barınma, ulaşım, iletişim, eğitim, güvenlik, beslenme, yol, su, elektrik, doğalgaz, sağlık vs. buraya kadar anlaşılmayan bir şey var mı? çok güzel.

    vergiler temelde ikiye ayrılır, doğrudan vergiler ve dolaylı vergiler. doğrudan alınan vergiler, kişinin kazancından kazancın miktarına göre alınan vergiler. yani zenginden çok fakirden az alınan vergiler. dolaylı vergiler ise yiyecekler, içecekler, kıyafetinin, evinden, arabandan, kazancının dışında olan yani tükettiğin her şeyden alınan vergi. peki buraya kadar anlaşılmayan bir şey var mı? bak devam ediyorum? doğrudan alınan vergi adaletli olan vergidir, zengin çok, fakir az veriyor. dolaylı alınan vergi ise adaletsiz olarak alınan vergidir. çünkü dolaylı vergi herkesten eşit alınır.

    şimdi geldik en civ civli kısmına. şimdi atıyorum benim aylık gelirim 100 bin lira seninki asgari ücret ikimizinde arabası var ( senin olmazda var diyelim ) bir litre benzin de vergiler dahil 5 lira olsun. ikimizinde arabalarının benzin deposu 50 litre olsun. ikimiz de benzin deposunu fulleyelim dedik, cebimizden çıkan para 250 lira. 250 lira para vermek bana koymaz ama sana? şimdi bu uygulama tükettiğimiz bütün ürünlerde var. hükumet çıktı televizyona dedi ki " kişi başına düşen milli gelirimiz 20 bin dolar oldu vergileri arttırıyorum" şimdi milli gelirin büyük bir kısmını üç beş tane zenginin aldığını biliyoruz, yani zenginleşen sen değilsin benim. sen aynı miktarda para kazanırken ben daha fazla kazanıyorum ama sen asgari ücretle daha fazla vergi vermeye başladın. alım gücün düştü, iyice fakirleştin!

    devlet vergiyi neden alıyordu? kamu hizmeti yapmak için. hım peki devlet ne yapıyor kamu hizmeti olarak? yol yapıyor, kaldırım yapıyor, park bahçe yapıyor, devlet okulları var, devlet hastanesi var vs. onun haricinde ki herşey özelleştirildi yani hizmeti özel şirketler yapıyor. ama dur bi dakika! devlet bize yol yapıyor köprü yapıyor ama belli başlı yerlere gişe koyarak yine bizden para alıyor? sonra bana hastahane yapıyor ama muayene ücreti alıyor? e devlet okullarındaki eğitim beş para etmez! bir tek park bahçe ve kaldırımları kullanmak için para vermiyoruz! bu işte bir gariplik yokmu ya? hem hizmetlerin önemli bir kısmını özel şirketler yapıyor hem de bizden bize hizmet yapmak için milyarlarca lira vergi alıyorsun ama verdiğin hizmetlerin de beş para etmiyor! nereye gidiyor bizden aldığın milyarlarca lira? nereye? hem zengini daha zengin yapıyor fakiri daha fakir yapıyorsun hemde adam akıllı hizmet vermiyor, bizi özel şirketlerin gaddar kucağına atıyorsun! bizi korumuyorsun! olacak iş mi bu ya? bizim verdiğimiz milyarlarca lira politikacıların, yandaşlarının, akrabalarının ve onlara destek veren zenginlerin cebine gidiyor!

    dostlar bilale anlatır gibi anlatmaya çalıştım. lütfen sizlerde bu konuyu konuştuğunuz herkese anlatın ki bu gidişe bir dur diyecek bilinç yaratalım. legal yollar ile sömürülmeyi durdurabilelim. o politikacıların aç gözlülüğüne bir son verelim. lütfen.