• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.17)
vertigo - alfred hitchcock
 san fransisco polisinden dedektif scottie ferguson, bir suçluyu kovalarken, damdan düşen ortağını kurtaramaz ve yükseklik korkusu başlar.
 polisliği bırakan ve özel dedektif olan scottie'yi, eski okul arkadaşı gavin elster karısını takip etmesi için tutar. scottie, genç kadının peşinden san fransisco'ya döner ve kendisini karmaşık olayların içinde bulur.
 1. alfred hitchock'un 1958 yapımı klasikleşmiş filmi. başrolünde, bir diğer hitchcock filmi rear window'da* da yer alan james stewart oynamıştır. filmin bir yerinde stewart'ın oynadığı karakterin çıktığı bir kulede yaşadığı baş dönmesi (vertigo) sırasında sinema tarihinde bir ilk olan dolly zoom kullanılmıştır. ilk kez bu filmde kullanıldığı için "vertigo effect" olarak da bilinir bu teknik:

  https://www.youtube.com/watch?v=je0NhvAQ6fM
 2. izlediğim ikinci alfred hitchock filmi.

  gerilim severlerin kesinlikle izlemesi gereken bir başyapıt. filmdeki gri bilinçaltıların yüzünden akşama doğru, hava kararmaya yüz tutunca izlerseniz -en azından ben öyle izlemiştim- daha bir etkili olabileceğini sanıyorum.

  imdb'si de 8.4/10 zaten. bir olumlu ön yargı oluşturması için bırakayım şuraya ^^
 3. kamera hareketiyle vertigo efektinin literatürümüze ve film dünyasına katıldığı filmdir. kamera lens ile zoom out yaparken kamera objeye kadraj hızında yaklaşır. odak uzaklığı değişiminden objenin mesafesi değişmezken arka plan hareketin boyutuna ve sırasına göre genişler yahut daralır. vertigo efekti zoom in dolly out ya da zoom out dolly in şeklinde yapılabilir. bu güzel buluşu mimairi sunumlarımda sıkça kullanırdım. sonra vertigo efekti olduğunu öğrendim. kendi deneyimlerimle keşfetmiş olduğumdan çok mutluyum ama benden önce bunun adını koymuşlar.