1. dini bir terim. durduk yerde şeytan, cin, peri düşünüp kendi kendine dert yaratmak. meşgul olmayanı işgal ederler. meşgale şart. yoksa işgale hazır olun.
 2. abdest alırken "acaba başımı iyice mesh edemedim mi dur kafamı musluğun altına sokayım garanti olsun" diyen mümin kardeşlerimizin yaşadığı durum. halbuki sıkıntı yoktur, olmuşsa olmuştur, olmamışsa da olmamıştır. bilerek, dur şu başımı az mesh edeyim de abdestim geçersiz olsun demedi sonuçta. vesvese yapıyor, suyu israf ediyor.
  abi
 3. tanımı ile ilgili romantik ve safça yaklaşımlar mümkün olsa da bana kalırsa müslümanlarda şüphecliği engellemek için uydurulan bir mefhum, şeytan oyunu-hilesi, desise. müslümanın dinle, ahlakla, içtimai hayatla, hülasa her şeyde dinden-kültürden kaynaklanan bir yanlış fark ettiğinde, şüpheye düştüğünde yanıtı aramak yerine buna vesvese deyip geçmesi icabeder. tövbe est deyip hamdeder sonra. bir nevi afyon.
 4. inanmayanda olmaz. allah bize ulaşmak için bir ademi görevlendirmiş olmasın? dur lan şaka yaptım bak hayat ne güzel martılar falan.
  porte
 5. biz buna bir de şu açıdan bakalım. mesela evden çıktınız tam kapıyı kilitlediniz içinizden bir ses ütünün fişini çekmedin, diyor. içiniz rahat değil. kapıyı açıp ayakkabılarınızı çıkarıp taaa filin yanına gidip kontrol ediyor ve rahatlıyorsunuz.
  evden tekrar çıkıyorsunuz bu seferde içinizdeki ses banyo ya da lavabonun musluklarını açık unuttuğunuzu söylüyor. içiniz rahat değil. tekrar aynı seremoni. dışarı tekrar çıktınız bu seferde ocağın altını kapatmadığınızı fısıldıyor.
  vs.,vs...
  bunlar ilerleyip hayatınızı çekilmez hale getirebilir.
  ilk safhada şu iyi gelebilir. bazı şeyleri yüksek sesle kendinize söylemelisiniz.
  hatta biraz bağırarak bırakın evdekiler size tuhaf ya da deli desin iş ileri gitmeden tedbir alın.
  yüksek sesle ütüyü fişten çektim.
  musluğu kapattım.
  lambaları söndürdüm.
  bu ne işe yarar şu işi yapmış mıydım, sorusu sizin zihninizi bulandırdığında bu yüksek sesle söyledikleriniz imdadınıza yetişir.
  diğer bir önlemde not almanızdır. inanın küçük notlar sizi defalarca oyalayan bu garip işlerden kurtaracaktır.
 6. bu kelimenin yerine evham da kullanılabilir.
 7. yoktur.net