victor hugo

Kimdir?

victor-marie hugo (d. 26 şubat 1802 besançon - ö. 22 mayıs 1885 paris) fransız şair, yazar, devlet adamıdır.

yaşamı

victor hugo 26 şubat 1802'de fransa'da doğdu. liseyi bitirdikten sonra kendini tümüyle edebiyata adadı. 1824 yılında fransız coşumcularının (romantikler) yayın organı olan la muse française dergisini kurdu. cenacle adını taşıyan coşumcu sanatçılar çevresinin üyesi ve onun odak noktası oldu. 1830-1843 arasında en verimli dönemlerinden birini yaşadı. romanları, tiyatro yapıtları ve şiirleriyle başarıdan başarıya koştu. 1831'de notre dame de paris (paris'in notredame kilisesi) adlı büyük romanını yayımladı. 1841 yılında fransız akademisi'ne üye seçildi. çok sevdiği kızı leopoldine'nin 1843'de kazayla boğularak ölmesi üzerine 1852'ye dek yeni yapıt vermedi. 1848 devrimleri'nden sonra parlemento üyeliğine seçildi. 3. napoleon'un hükümet darbesini engellemeye çalıştı, başaramayınca 1851 yılında belçika'ya kaçmak zorunda kaldı.

ateşli bir demokrasi ve cumhuriyet yanlısı olarak imparatorluk rejimini eleştiren yapıtlar yazdı. 1855-1870 arasını küçük bir ingiliz adası olanguernsey'de geçirdi. o dönem yazarlığının en üretken yılları olmuştur. 1862 yılında başyapıtı olan les misérables (sefiller) adlı romanını yayımladı. bunu 1866'da les travailleurs de la mer (deniz işçileri) ve aynı yıl l'homme qui rit(gülen adam) gibi önemli romanları izledi.

fransa'da cumhuriyet yeniden kurulunca paris'e döndü. ulusal meclise seçildi. artık fransa'nın en gözde kişilerinden biriydi. paris komünü'nün ezilmesinden sonra komüncülerin bağışlanması için çok uğraştıysada sonuç alamadı. giderek siyasal ve toplumsal yaşamdan elini eteğini çekti.

1885 yılında ölüm döşeğinde iken;

"tanrı'ya inanıyorum, ahirete inanıyorum; fakat hiçbir kilise papazını başımda istemiyorum. beni seven bütün dünya insanlarının gönülden dualarını bekliyorum. bu benim için kafidir."

diyerek 22 mayıs 1885 yılında hayata gözlerini yummuştur.

 1. victor hugo çocuk denecek yaşta, ispanya’da boğularak öldürülmek üzere idam mahalline götürülen bir mahkumun yoldan geçişini izlemiş ve on altı yaşındayken, bir kızın, adalet sarayı önünde kızgın demirle cezalandırılışı sırasındaki dayanılmaz feryatlarını unutmayarak bir idam mahkumunun son günü - victor hugo eserini yazar. romandan bir pasaj: “geçmiş hayatımda herhangi bir anı düşlediğim an, hemen aklıma birazdan o düşleri bitirecek giyotin darbesi geliyor, sanki yeni bir şey görmüşüm gibi ürperiyorum. güzel çocukluğum! güzel gençliğim! kenarı kanlanmış altın kumaş. o zaman ile bugün arasında, bir kan deresi, başka birinin ve benim kanım var. bir gün gelip insanlar şayet benim bu hikayemi okurlarsa, birçok masum ve mutlu onca yıldan sonra bir cinayet ile başlayıp bir idamla sonuçlanan bu korkunç senenin yaşandığına inanmak istemeyecekler ve hikayemin eksik kaldığını sanacaklar. buna rağmen, ey sefil yasalar, sefil insanlar, ben asla kötü biri olmadım!”.

  19. yüzyılın başlarında paris şehir planlamacıları bakımsızlığından dolayı notre dame katedrali’ni yıktırmayı düşünmüşler. bunun üzerine victor hugo, halkın ilgisini bu katedrale çekmek ve onarımını sağlamak için notre-dame'ın kamburu - victor hugo adlı romanı yazmış. romanın orijinal adı, notre dame de paris. 1831’de yayınlanan roman hem fransa’da hem de dünyada büyük yankı uyandırınca katedral onarılmış ve turistlerin akınına uğramaya başlamış. hugo’nun bu başyapıtı sayesinde bugün dünyanın en popüler mekanları arasında..

  1837’de kendisine légion d’honneur nişanı verilir. daha sonra zorlu bir mücadelenin ardından fransız akademisi üyesi olur. 1845’te o dönemde önemli bir mevki olan yüksek meclis üyesidir. victor hugo, ünlü yapıtı sefiller’i bu dönemde yazmaya başlar. önce sefaletler koymuştur kitabın adını. 1848’de araya devrim girince bırakır çalışmayı. milletvekili seçilir. bu dönemde rejimi tutuculukla suçlar. daha sonra hugo’yu barikatlarda görürüz. işçileri ayaklandırmaya çalışır. ve o günlerde, tiyatro oyuncusu sevgilisi juliette drouet’nin sağladığı sahte bir pasaportla ülkeden kaçar. napoleon bonaparte’ı önce desteklemiş sonra ona karşı çıkmıştır.

  hugo’nun sürgün yaşamı daha çok brüksel ve jersey’de geçer. hugo sürgünde, özellikle juliette sayesinde çok sağlıklı ve edebiyat açısından çok verimli bir yaşam sürer. siyasetle ilgilenir. cumhuriyetçi direniş hareketlerine katılır, yoksullara yardım eder. resim yapar, desenler çizer. hugo’nun bu resimleri ve desenleri, modern üslubuyla bugün bile herkesi şaşırtmaktadır.

  hugo’nun yaşamına ve yapıtlarına, kopuşların ve ayrılıkların egemen olduğunu söylemek mümkündür. 1835’lerden başlayarak komformist dünyadan kopuş ve sadece edebiyat için yaşamaya karar verme, gençliğinde kralcı, daha sonra inançlı bir cumhuriyetçi ve son döneminde de sosyalist. hugo’nun 19 yaşındaki kızı léopoldine evlendikten yedi ay sonra 1843’te öldü. bu acı karşısında edebiyattan bir müddet koptu. çocuklarıyla ilgili yaşadığı acı bu kadarla kalmayacaktı. 1871’de büyük oğlu charles aniden öldü. 1872’de, 43 yaşındaki küçük kızı adèle’i sanatoryuma kaldırdı. ağabeyinden sonra kızı da akli dengesini yitirmişti. 1873’te, bir yıldır hastalıkla mücadele eden küçük oğlu françois-victor’u da kaybetti.

  ''öyle inanıyorum ki bu kitap bütün yapıtlarımın doruğu olacaktır.'' dediği sefiller - victor hugo hiç kuşkusuz en ünlü yapıtıdır. kendisinin de belirttiği gibi, onun ölümsüz yapıtı sefiller, insanın vicdanının şiiri, bir dram, tarih, siyasal bildiri ve bir romandır. sefiller’i 17 yılda yazmış. roman ilk kez 1862’de yayınlanmış. kahramanları jean valjean, cosette, gavroche da edebiyatın ölümsüz kahramanları arasında yerlerini almışlardır.

  victor hugo 83 yaşında hayata veda etmeden önce de böyle bir vasiyet yazmış. ''fakirlere 50.000 frank bırakıyorum. mezarlığa onlara mahsus cenaze aracı ile nakledilmek istiyorum. hiçbir kilisenin benim için ayin yapmasını istemiyorum. bütün ruhlardan benim için dua etmelerini rica ediyorum. tanrı’ya inanıyorum.'' (vasiyetinden)
 2. yıl, 1887… gazetecinin biri, victor hugo’ya soruyor: “eserleriniz ve siz bugüne de çok olumlu eleştiriler aldınız, çok övüldünüz. bunlar arasında sizi en çok hangisi hoşnut etti?”
  hugo anlatıyor: “karlı bir kış gecesiydi. eş dostla yiyip içmiştik. mesafe kısa diye, evime yaya olarak dönüyordum. fena halde sıkışmıştım. hızlı adımlarla, malikanemin bahçe kapısına vardım. kapı kilitliydi. var gücümle uşağıma seslendim: ‘igooooooor!’

  defalarca haykırmama karşın igor’un beni duyduğu yoktu. sidik torbam atlas okyanusu büyüklüğüne ulaşmıştı. altıma kaçırmak üzereydim. yaşlılık işte. çaresiz, bahçe duvarına yanaştım, etrafa bakındım, görünürde kimse yoktu, işemeye başladım.

  tam o sırada arkamda bir at arabası durdu. hiç kıpırdamadan, sessizce işiyordum. arabacı nefret dolu bir sesle:

  -‘seni haddini bilmez, buruşuk o… çocuğu! o işediğin, sefiller’in yazarı victor hugo’nun duvarıdır!’ dedi.

  işte, hayatımda duyduğum en iltifat dolu söz buydu.”

  edit : alıntıdır.
 3. ''kırk yaş gençliğin yaşlılığı,
  elli yaş yaşlılığın gençliğidir'' demiş.
 4. hakkında araştırma yaparken gördüğüm aşağıdaki eğlenceli ve ilginç bilgiyi paylaşmak istediğim, şair, yazar, siyasetçi.

  "tarihin en kısa mektuplaşmasının hugo ve yayıncısı hurst and blackett arasında geçtiği söylenir.

  sefiller yayınlandığında hugo tatildeydi. kitabın aldığı reaksiyonu merak ederek yayıncısına sadece "?" yazarak bir telegraf gönderdi. yayıncısı da ona sadece "!" yazarak romanın ne kadar başarılı olduğunu belirtti " .
 5. efsane bu bey