1. Víctor Jara Santiago'da Lonquén köyünde doğmuştur.
  11 Eylül 1973'de Augusto Pinochet'nin gerçekleştirdiği darbe sırasında, Víctor Jara "Teknik Üniversite"deki işi başında tutuklanır ve birçok yoldaşı gibi Şili Ulusal Stadyumu'nda işkence görür. Bir daha gitar çalamaması için elleri kırılır. Hatta bu korkunç işkenceler sırasında bile Jara, Unidad Popular 'ın şarkısını söylemeye çalışmaktadır (Venceremos[2]). Nihayetinde vahşice dövülen Jara, bir makinalı tüfekle öldürülür ve cesedi Santiago Mezarlığı yakınında bulunur. Fakat Karısı yine de onu onurlu bir şekilde defnetme imkânını bulur. Akabinde Şili'yi terk eden karısı 1994'te onuruna "Fundación Víctor Jara"'yı kurar. alıntılar-vikipedia. bu şarkısıda bursa'da eylemde olan metal işçileri için dinlensin
 2. ölümünden - daha doğrusu öldürülmesinden tam 43 yıl sonra katili olan ordu mensubu yargılanmış ve suçlu bulunmuş.
  ancak şu an için para cezası var sadece. ancak abd'de yaşayan katili şiliye iade edilirse hapis cezası da verilebilir.
  28 milyon dolarlık tazminatın jara ailesi tarafından yardım kuruluşuna bağışlanması bekleniyormuş.

  eğer bu adaletse, adalet 43 yıl sonra geldi denebilir. bu şili darbesinde stadyumda ve sokaklarda can veren kişilerin aileleri için umut verici olarak görülüyor.
  ve dilerim ki jara ailesinin yaşadığı buruk mutluluğu bizim cumartesi annelerimiz de yaşar bir gün.
 3. saygıdeğer insan , kolay kolay herkesin gösteremeyeceği türden bir cesareti canıyla ödemiş müzisyen ne zaman parmak kırılması ,incinmesi hakkında birşey duysam aklıma düşen.