1. 8. - 11. yüzyıllar arası avrupa'da birçok yerleşim yerini ele geçirmiş göçebe ve savaşçı bir halktır.

  korsanlık ve tüccarlık gibi meziyetleri varmış. denizcilikte oldukça ileri olmaları iskandinavya'dan karadeniz'e, rusya'dan, ingiltere'ye, iran'a kadar yayılmışlar ve barbar olarak bilinmelerinin aksine yerleştikleri birçok yere şehir kurmuşlar. köle satmaya geldikleri istanbul'un o dönemki gelişmişliğine ise hayran kalmışlar.

  cenaze ritüelleri de oldukça ilginç; ölülerini kayığa doldurup yakıyorlarmış. gerçekten ilgi çekici bir medeniyet...
 2. pek çok yönden türklere benzeyen, bugünkü kuzey ve doğu avrupa üstünde inanılmaz etkisi olan kadim halk.
  verimsiz kuzey bölgelerinde yaşayıp giderlerken yaptıkları akınlarla önce britanya ardından tüm kuzey avrupayı kasıp kavurmuş, yaklaşık 300 yıl süren bir korku ortamı oluşturmuşlardır. öyle ki, avrupalı şehirli halk bunlardan korunmak için şövalye yetiştirmeye başlamış ve daha sonra bu şövalyeler viking tehlikesi geçince boş kalıp azıtmışlar, etraftaki köyleri yağmalamaya, kadınları kaçırıp tecavüz etmeye başlamış ve papa da eeh yeter amk sizinle mi uğraşcaz diyerek bunları kudüsü kurtarıcaz bahanesiyle ortadoğuya postalamış. (bkz: haçlı seferleri)
  böyle işte, tarihin seyrini etkilemiş, şakası olmayan ciddi abilerdir yani bunlar
 3. gerçekten kürt olduklarını düşündüğüm bir topluluktur. kürt sarısıda onlardan geliyor.
 4. tarihin tekerrürden ibaret olduğunu gösteren savaşlardır.birklik olup osmanlıya savaş açıldıktan sonra toprakları paylaşamayıp kendi aralarında savaşa tutuşmuşlardır.savaş sonucunda da bugünki bulgaristan ve yunanistan sınırlarımız belirlenmiştir.
 5. vikingler hakkında ilk tarihi bilgiyi 10. yy'da yaşamış olan gezgin/elçi ahmed ibn fadlan seyahatnamesinde vermiştir. seyahatnameyi 1900lü yılların başında zeki velidi togan hoca ortaya çıkarmıştır. toplu mektuplardan oluşan eser ingilizcede (bkz: ibn fadlan and the land of darkness: arab travellers in the far north) ismiyle penguen yayınları tarafından basılmıştır. arapçası kitāb ilā malik al-saqāliba şeklindedir.