• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
vinland saga - makoto yukimura
vinland destanı 11.yy da danimarka kontürolündeki ingilterede geçmekte ve özellikle ingilterede viking olarak bilinen danimarkalı istilacıları konu almaktadır...hikaye büyük kral canute'un gücünün yükselişini efsanevi jomsviking klanından genç bir soylu olan thorfin'in kişisel intikamı ile birleştirir... hikayeye askeladd adında kurnaz bir viking kumandanı ve onun gurubundaki thorfin isimli yetenekli genç bir savaşçıyla tanışarak başlarız.asklead frank kalesine yapılan saldırıda ordu ile ganimetin yarısına sahip olmak için anlaşma yapmıştır... askeladd orduyu kandırarak ordu hala kalenin aşağı kapılarına saldırıken tüm ganimeti kendine almak için botlarla kaleye yaklaşır ve thorfin e kalenin komutanının kafasnı getirmesini ister ve karşılığında thorfin in düello teklifini kabul eder... gurubun değerli bi üyesi olmasına rağmen thorfin asklead dan nefrer etmektedir. çünkü çocukken askeladd onun babasını öldürmüştür. intikam hırsıyla büyüyen thorfin sürekli askeladd' a düello teklif etmesine rağnem hep kaybeder...
 1. 11. yüzyılda geçen bir viking hikayesi. gerçi viking hikayesi dediğime bakmayın. barışçıl bir ütopya kurmak isteyen bir vikingin hikayesi.

  belirteyim tabii bu manga bir seinen. o yüzden uçan kafalar, cinsellik vb bolca bulunuyor. ayda bir de yeni bölümü yayınlanıyor.

  içerisinde barındırdığı karakterleri, hikayesi, tarihi konuları güzelce işleyişiyle en sevdiğim manga konumuna gelmiş bulunmakta.

  içerisindeki barışçıl mesajın başarılı olup olamayacağı hakkında şüphelerim olsa da, bu şüphelerim mangakada da olcak ki, thorfinn hep zor durumlarda kalıyor. "biri bana vurduğunda karşılık vermem kaçarım" diyen thorfinn'in sonu ne olacak, canute abimiz güzelce bütün diyara hükmedecek mi büyük merak konusu.

  tabii tarihi temelli olduğu için bu ütopyaların başarılı olamayacağını söyleyebiliriz ama umarım tarihe çok sıkışıp kalmaz mangaka ve hikayeyi güzelce bağlar.