• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
violette - martin provost
birinci dünya savaşı sıralarında evlilik dışı bir ilişki sonucu dünyaya gelir violette leduc. savaşın gölgesinde zor bir çocukluk geçiren violette'in gençliğiyse ikinci dünya savaşı'na rastlar ve yaşam koşulları oldukça zorlaşır. bu sıralarda ünlü kadın yazar simone de beauvoir ile tanışır. violette de yazar olmak istemektedir ve bunun için büyük çaba sarf eder. ancak istediği başarıyı elde etmesi 1964 yılında kendi anılarını yazdığı la bâtarde / piç ile gerçekleşir. kürtaj, kadın cinselliği gibi konuları dürüstçe ele aldığı romanlarında eşcinsellik, savaş sonrası toplum ve özgürlük harmanlanır. filmde violette'in yazar olma süreci, simonne de beauvoir ile olan yakınlaşması ve hayatının dönüm noktaları ele alınıyor.
  1. fikirlerin ve kelimelerin ne denli güçlü etkilere sahip olduğunu kanıtlayan fransız yapımı biyografik film.

    yolları kesişen iki cesur kadın...üstelik biri diğerine gönlünü kaptırıyor. kadınların ikinci sınıf insan olarak görüldüğü dönemde bu iki kadın birbirlerine destek olup kaleme aldıklarıyla toplumun kadınlara bakış açısını değiştiriyor.

    violette leduc'ün simone de beauvoir ile karşılaşması gerçekten büyük şans. izlerken simone de beauvoir'ın fikirlerine bir kez daha hayran kaldım. bizde hala "ayıp" karşılanan konuları yıllar önce bu iki kadın yürekleri ve kalemleriyle haykırarak dile getirmiş. bizim daha alacak çok yolumuz var onu anladım.

    izleyenlere bir şeyler katabileceğine inandığım bir film.