1. https://vivaldi.com/?lang=tr_TR adresinden edinilebilen yeni bir tarayıcı. çoğu haber sitesinde yer bulmaya başladılar ve iddialılar. ancak hala beta aşamasında olduğu için çok sorun çıkabiliyor.
 2. sekme döşeme, hızlı komutlar, sekme grupları ve sonsuz özelleştirilebilirlik ile ön plana çıkan tarayıcı.
  ayrıca türkçe topluluk forumu da varmış
  anladığım kadarıyla opera grubunun inovatif tarayıcısı. bir süre kullanmayı düşünüyorum
 3. "dostlarımız için tarayıcı" şeklinde ilgi çeken sloganı olan tarayıcı. site ana sayfasındaki örnek resimlerde duckduckgo'yu görünce opensource bi'şey mi acaba diye içimden geçirdim bi an ama öyle değilmiş sanırsam. power userodaklı bir tarayıcı olduğu söyleniyor. e bakalım takım tutar gibi tarayıcı kullanan nesille başa çıkabilecekler mi takipteyiz efendim
 4. web ile web için yapıldı şeklinde bir sloganı olan tarayıcı. 1.0 sürümüne de nisan gibi geçildi yanlış hatırlamıyorsam.

  vivaldi genel olarak çoğu şeyi istediğiniz gibi özelleştirebilmenizi ve hepsi bir arada bir tarayıcı olmayı amaçlıyor. bir çok faydalı özelliği var.

  eğer aynı anda 5616548 tane sekme açıyorsanız, bu sekmeleri gruplandırabiliyorsunuz. bu işlem gruplandırılacak sekmeyi diğer sekmenin üzerine sürüklemek ile oluyor. daha sonra da eğer isterseniz bu gruplandırılmış sekmeleri sizin için aynı anda gösterebiliyor vivaldi. tarayıcının sağ aşağısındaki sayfa döşeme tuşu ile nasıl gösterileceğini de seçebiliyorsunuz. ayrıca bu gruplandırma işlemini yaptığınızda gruplandırılmış sekmenin üzerinde içinde kaç tane sekmenin olduğu gösteren ufak çubuklar beliriyor ve bu çubuklar ile o sekmelere de geçiş yapabiliyorsunuz. ayrıca sekme önizleme özelliği ile sekmede ne olduğunu da geçmeden görebiliyorsunuz. eğer çok fazla sekme içeren bir grup varsa fareyi sekme grubunun üzerine getirip içindeki bütün sekmeleri önizlemesini alabilirsiniz.

  opsiyonel bir özellik de olsa da o sekmenin sağ üstüne size o sekmeye daha önce uğramadığınızı belirten ufak bir işaret de koyuyor vivaldi.

  ayrıca çok fazla resim içeren sayfalarda ya da resimlerin gösterilmesini istemediğiniz zamanlarda yine sağ aşağıdaki resimleri gizle/göster tuşu ile gösterilmemesini sağlayabiliyorsunuz.

  vivaldi ayrıca kendi içinde not özelliği ile beraber geliyor, tarayıcının sol tarafındaki menüden hızlıca not alabilir ve de aldığınız notlara bakabilirsiniz. ayrıca notlarınıza resim ya da ekran görüntüsü ekleyebiliyorsunuz.

  yine tarayıcının sol tarafındaki menüden hızlıca indirilenlere ve yer imlerine ulaşabiliyorsunuz. bu panele istediğiniz herhangi bir siteyi de ekleyebilirsiniz. mesela e-posta hizmetlerinden birisini eklerseniz hızlıca e-postalarınıza bakabilir veya bir e-posta yazabilirsiniz.

  ayrıca işlevsel bir özellik olmasa da sekme çubuğu açtığınız sekmenin faviconunun renklerini alıyor. (bu özellik kendi sitelerinde açıklanırken örnek verilen iki siteden birinin ekşi sözlük olması da ilginç tabi)

  ayriyeten yine tarayıcının sağ altındaki sayfa eylemleri kısmından da çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz. fontu monospace olarak ayarlamak, sekmeye siyah-beyaz, ya da sepya filtresi uygulamak gibi. ayrıca css debugger olayı da işten anlayanlar için faydalı bir özellik gibi duruyor.

  hepsi bir arada bir tarayıcı olmayı amaçlasa da eksikleri olabilir ya da daha önce kullandığınız eklentileri vivaldide de kullanmak isteyebilirsiniz. bu konuda chromium tabanlı olduğu için chrome eklentilerini destekliyor. benim kullandığım birkaç basit eklentide sorun çıkarmadı ancak bazı eklentilerde sıkıntı çıkardığı söyleniyor.

  tarayıcı hakkında söyleyebileceğim başka bir şey yok sanırım, hoş tarayıcı genel olarak. unuttuğum bir şey ya da bir yanlışım varsa belirtin düzelteyim bu arada.