• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
vivre sa vie - jean-luc godard
henüz 22 yaşında olan nana, aktris olma hayalleriyle evliliğini ve çocuğunu bırakır. fakat güzel nana için işler hiç de yolunda gitmez. bu başladığı yeni hayatında kendini bir and sokaklarda fahişelik yaparken bulur. nana'nın hayatını 12 evreye bölerek anlatan ve her bölümde belirlediği temalar üzerinden giden godard, bazı hikayelerle yer yer belgesel türüne de yaklaşmış. yönetmenin en ilgi çekici yapıtlarından biri.
 1. 1962 yapımı fransız yeni dalgasının öncülerinden godard'ın tarzını en iyi yansıtan bir baş yapıt.
  filmin muhteşem müzikleri kesilerek birden yerini sessizliğe bırakmasıyla ünlüdür.
  siyah-beyaz estetik, kaydırmalı çekimler, silah sesleriyle uyumlu sıçramalı kurgu.
  filmin vurucu müziğini michel legrand yapmış.
  anna karina'nın hüzünlü duruşuyla edgar allan poe'nun ''oval portre''sinin okunduğu bir sahne var ki.

  "bence yaptığımız her şeyden biz sorumluyuz, elimi kaldırıyorum ben sorumluyum, başımı çeviriyorum, mutsuzum ben sorumluyum, sigara içiyorum ben sorumluyum, gözlerimi kapatıyorum ben sorumluyum, sorumlu olduğumu unutuyorum ama öyleyim, kaçışı yok bunun, herşey güzel bence, sadece olayların ilginç yanlarını görmelisin, sonuçta her şey neyse odur, mesaj mesajdır, tabak tabaktır, adam adam, hayatsa yine hayat..."
 2. biçimsel açıdan sinemada postmodern durumun ilk örneklerinden sayılabilecek godard şaheseri. yeni dalga'nın "yeni" olmasını sağlayan tüm biçime dayalı nitelikler bu filmde mevcuttur. yeni bir insan, yeni bir hayat ve yeni bir hakikat algısının doğuşuna tanıklık etmek oldukça heyecan vericidir.