1. hepimizin tanıdığı, tanımasa da kesinlikle filmlerinden birini izlediği hollywood'un ünlü wachowski biraderleri artık wachowski bacılar oldu.

  andy ve larry wachowski kardeşlerden larry wachowski, 2007 yılında geçirdiği cinsiyet değiştirme operasyonuyla kadın olmuştu ve adını lana wachowski olarak değiştirmişti.

  lana'dan tam 9 yıl sonra, kardeşi andy wachowski de yaptığı açıklama ile artık kadın olduğunu ve adının artık lily wachowski olduğunu duyurdu.

  lily wachowski:
  "biz şanslıyız, ki tüm masraflarımızı rahatlıkla karşılayabildik. kurban olarak geldiğimiz bu dünyada sevdiklerimizin, ailelerimizin desteğini hep gördük. iş arkadaşlarımız bile yanımızda oldu. benden çok önce bu cesareti gösteren biricik kardeşim lana'ya da teşekkür ederim."

  evet arkadaşlar. bu arada size hatırlatmak istediğim bir şey var. türkiye'de son on yılda 100'e yakın nefret cinayeti işlendi bu konuda. evet, transeksüel insanlarımıza karşı.. tam olarak bilinmese de hemen 1000'lercesi şiddete yahut aşağılanmaya maruz kalıyor.

  insanlar yahut diğer hayvanlar birbirinden evrim geçiren yaratıklar değillerdir. hepimiz milyarlarca yıldır oluşan bu devran'ın birer minyatürüyüz. siz eğer bir yaratıcıya yahut evrime inanın, hiç fark etmez. kimse doğuşunu, ülkesini, dinini, ırkını, ailesini ve cinsiyetini seçerek doğmaz.

  her insanda karşıt cinsin kromozomu vardır, bilirsiniz.

  mesela fetüs iken cinsiyetinin oluşması için x veya y kromozomun oranı önemlidir. cinsiyeti oluşan insan o sırada anne karnındayken %58-%60 oranında baskın gelen genetiğiyle doğar.

  yani ben bir erkeğim ya.. benim dna'mda %40 gibi bir oranla östrojen hormonu var. ama hetero bir erkek olmama mani değil. lakin o insanlara hayat bir oyun oynayarak başlıyor. cinsiyeti oluşturan geni baskın mesela %52 gibi lakin diğer genin hormon oranı %48 gibi bir sayı olduğu için cinsiyet oluşumunun sonrasında %2-%3'lük bile oynaması hormonun o insanları istemedikleri bir vücutta yaşamalarına sebep oluyor.

  yani aklınızda olsun o insanlarımıza "tercih meselesi" "yaratılış" "sapıtmış yea" "fazla azgınlıktan" "tercih değil yönelim" gibi laflar etmeyin.

  bazıları iyi anlamda destek olanların ettiği cümleler, lakin durum yine de o kadar basit değil.

  şunu unutmayın! o insanlar, hayata göğüs germek zorunda oldukları en büyük sorunlardan bir tanesiyle geldiği ve acıyı aldığı her nefeste çektiği için, çoğumuzdan daha "insan", daha "normal".

  hepimizin karşılıklı dinleyebildiği ve sevilebildiği önyargısız bir dünya diliyorum herkese..
 2. biri 42 yaşında diğeri 49 yaşında hayatlarına kadın olarak devam etmeyi tercih etmiş olan, abi erkek kardeşten, abla kız kardeşe terfi etmiş kardeşlerdir. tahminen tek hayat geyiğine son vererek adeta tanrıymışçasına kendilerine yeni bir hayat hediye etmişlerdir. trollüğün everestidir, kesinlikle zirvesidir. bu yaşa kadar mahalle baskısı flan yaşamayacak durumda olmaları, buna rağmen hiç acele etmemiş olmaları insan doğasına aykırı olacağından tamamen tercihtir.