• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.80)
wag the dog - barry levinson
türkçe'ye başkanın adamları olarak çevrilmiş 1997 yapımı film. başrollerde robert de niro ve dustin hoffman var. konusuna kısaca değişecek olursak; başkanın küçük bir kız çocuğunu taciz ettiği iddiası başkanın rakiplerinin kulağına gider. yeniden seçim kazanmak isteyen başkan danışmanına bu işi örtbas etmesi için yetki verir. danışmanın (robert de niro) aklına kâğıt üzerinde savaş çıkarmak gelir ve hollywood yapımcısıyla (dustin hoffman) anlaşır. gerisini size film anlatsın (:
 1. çok güzel bir film. medyayla siyasetin nasıl iç içe geçtiği ve yapılan algı yönetimlerini anlatır. ayrıca ışid'in neden infaz videolarını bu kadar özenerek çekip yayınladığını anlamamızda bize yardımcı olur.
 2. 1. sınıftayken güncel ekonomik ve sosyal olaylar dersinde, 3. sınıftayken de lobicilik dersinde izleyip sınavını olduğumuz film. sayesinde 4 yıllık üniversite hayatımda beynime en çok kazınan terim algı yönetimi oldu.
 3. larry beinhart'ın "american hero" adlı kitabından (filmden sonra wag the dog adıyla tekrar basıldı) uyarlanan 1997 yapımı hollywood filmi.

  daha önceden de bahsedildiği gibi, filmin, algı yönetiminin uluslararası çapını anlatmadaki başarısı muazzam. başkanlık seçimini dünya'nın geri kalan bütün her şeyini karanlığa boğarak kazanmaya çalışmak, manipülasyonu uluslararası boyutta kullanmak ve var olmayan savaşlar yaratmak her ne kadar etik olmasa da, gerçek hayat da ne yazık ki böyle işliyor.

  benim filmle ilgili tek olumsuz eleştirim, sonlarına doğru "zaten konuyu anladınız siz, şimdi biraz aklınızı karıştıralım bakalım" denilmişçesine izleyicinin aklını karıştırması. özellikle son 20-25 dakikalık bölüm zor anlaşılır olmuş. zaten kısa olan filmin (1 buçuk saat kadar) sonunu neden böyle bağlama ihtiyacına girdiklerini ben anlamadım açıkçası. "ne güzel izliyorduk, anlıyorduk. şimdi neden böyle oldu ki?" demiştim gözlerimi belertip.

  sonuçta, güzel bir film bu. hele ki, ilgi alanı siyaset ve toplumsal psikoloji olanların bünyelerinde çikolatalı pasta etkisi yaratabilir izlerken. öneririm.