• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
walden - henry david thoreau
henry david thoreau tarafından yazılan kitap.
 1. bizler bağımlıyız. aslında ihtiyacımız olmayan şeylere ihtiyacımız varmışcasına bağımlıyız. walden bize bunu gösterir. aslında hepimiz ufak bir tarım ve avcılık bilgisiyle ve küçük bir kulübeyle dolu dolu bir hayat yaşayabiliriz. ancak toplumların veya markaların dayattıklarıyla bağımlı hale geliyoruz. ilginçtir ki thoreau bunu 1800lü yıllarda söylemiştir. eğer bir şekilde günümüz bireylerini görseydi thoreau ne yapardı tahmin bile edemiyorum.
  bu eser 21. yüzyıl bağımlılık toplumunda herkesin okuması ve hayatını sorgulaması gereken bir eserdir. doğadan nasıl tamamen koptuğumuzu ve aslında hayatlarımızın ne kadar da boş olduğunu görmemizi sağlayacaktır. ancak naçizane ülkemizde bu eser dahi yeni yayımlanmıştır. bunun yanında thoreau'nun şiirleri hala çevrilmemiştir. thoreau'yu anlamak için, nasıl bir insan olduğunu bilmek için aslında bu önemli şiirini bilmek yeterlidir;
  "i went to the wood because
  i wished to livedeliberately
  to front only the essential
  facts of life.
  and see if i could
  not leanr what it had to teach
  and not, when i came to die,
  discover that i had not lived."
  ayrıca bu önemli şiir bir başka önemli ve güzel yerde daha karşımıza çıkar. dead poets society'de ozanların toplantı açılışlarını yaparken okudukları şiirdir
  thoreau'nun conrod yakınındaki ufak kulübesi
 2. thoreau, 19. yy'ın henüz ortalarında bu kitabı yayınladığında, dünya henüz büyük savaşları yaşamamıştı. sanayi devrimi bile yeni sayılırdı. daha o zamandan thoreau, olacakların farkına varmış olmalı ki doğaya gidip modern dünyayı eleştirdi. 28 dolara mal ettiği kulübesinde doğayı gözlemledi ve bir farkındalık yaratmaya çalıştı. doğanın tüketilişini erkenden gören biri olarak hem düşünmüş hem de işe koyulmuştu. bu yüzden bir yaşam filozofu olarak da anılır. thoreau, bugün doğa yazınının öncülerinden sayılıyor ve onun ilhamıyla 20. yy'da çevreci edebiyat eleştirisine giden yol da açıldı. hatta bugünlerde üniversitelerin edebiyat bölümlerinde 'walden' çevreci eleştiri derslerinin vazgeçilmez kaynak kitabı durumunda.
  "thoreau şimdi yaşasaydı onun için pek de iyi olmazdı" diye düşünüyorsunuz walden'ı okurken.
 3. walden göleti'nin yakınında geçirdiği 2 seneyi, dört mevsimde özetlediği bir izlenim olarak aktaran thoreau yaşadığı kulübenin ekonomisini, bölgenin coğrafyasını, komşularını, ziyaretçilerini ve hayvanlarını şiirsel bir dille anlatır. ancak tecrübenin teorisi sadece thoreau'ya atfedilmemelidir. altın gören herkes yere eğilip toplamaya başlar, ama hemen yanı başında duran klasiklerdeki altın kelimeleri göz ardı eder minvalinden belirttiği üzere, eser, yunan-latin hamuruyla yoğurulmuştur. cato'dan ekmek tarifi verir, karıncaların savaşı ilyada'ya dönüşür. öte yandan columella ve varro da tarlaların bırakılıp şehir surlarının içine sürünüldüğüden; ellerin orak ve sabanla değil, circusta alkışla nasır tuttuğundan; alkol ve oyunlarla oyalanırken ne güneşin doğuşunun ne de batışının farkedilmesinden yakınmışlardır, hem de iki bin sene önceden!
  "the student may read homer or aeschylus in the greek without danger of dissipation or luxuriousness, for it implies that he in some measure emulate their heroes, and consecrate morning hours to their pages. the heroic books, even if printed in the character of our mother tongue, will always be in a language dead to degenerate times"
  kahramanlarını taklit eden, o bahsettiği öğrencilerden biridir.

  uygarlaşmak bir zorunluluk mudur, herkes temel ihtiyaçlarıyla tatmin olsa uygarlaşmaya gerek kalır mı gibi soruları ele alır. dur bir yaşamanın ne olduğunu anlayayım sonra yaşarım düşüncesi hakimdir kısaca. bugün şehirde yaşayan herhangi birinin de eline alıp pek çok kısmına katılabileceği bir eser olduğundan yeterince etkileyecidir. 4 sene üniversiteden sonra gemicilik (gemiyle alakalı bir şeydi) okuduğumu öğrendim, limana inip 2 ay gezsem daha çok şey öğrenirdim der. gazetedeki haberler hep aynı, bir kere okusan yeter gerisi sadece binlerce uygulamasıdır diye belirtir. yanisi içinizde birazcık napıyorum lan ben duygusu varsa okunması yararlıdır, fikriniz değişmeyecek bile olsa.
  zei