• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.31)
warcraft - duncan jones
world of warcraft oyununun sinema filmi olan yapım farklı ırkların karşı karşıya geldiği fantastik bir dünyayı beyazperdeye taşıyor. ork savaşçılarının ülkeleri yok olmuştur ve hayatta kalanlar yeni bir koloni oluşturmak amacıyla, azeroth krallığının eteklerine gelirler. azeroth krallığı barışçıl ortamdan yana olsa da eşikteki bu savaş kaçınılmazdır. iki dünyayı birleştiren kapı açıldığında, bir ordu yıkım bekler, diğeri de yok olma ihtimaliyle karşı karşıyadır. bu karşıt gruplardan iki kahraman, ailelerinin, halklarının ve ülkelerinin kaderini belirleyecek bir çatışma yoluna girerler. filmin yönetmenliğini moon filmiyle sinemaya esaslı bir giriş yapan, genç neslin umut vaadeden yönetmenlerinden duncan jones yer alırken, oyuncu kadrosunda ise travis fimmel, paula patton, ben foster, dominic cooper, toby kebbell, ben schnetzer, rob kazinsky ve daniel w isimleri yer alıyor. filmin yapımcıları ise legendary pictures, blizzard entertainment ve atlas entertainment firmaları. (kaynak: beyazperde.com)
 1. filmi gayet beğendim. hatta biraz daha uğraşılsa yüzüklerin efendisi tadında bile olabilirdi. 2. filme de çok güzel alan açtılar. yeni bi seri doğuyor demek yanlış olmaz.
  abi
 2. oyunu oynamış kişiler için baya nostaljik bir film. oynamayan kişilerden de olumlu yorumlar alıyor. devamını bekliyoruz.

  !---- spoiler ----!

  thrall'in bebek halinin filmin sonunda yüzümüze çemkirmesi de baya güldürdü.

  !---- spoiler ----!
 3. ben hiç beğenmedim çünkü film sadece oyuncuları için yapılmış. filme gitmeden oyunun arka plan hikayelerini felan kendim okudum yoksa bunların hiç birine değinilmemiş. çok yüzeyseldi.

  travisin oyunculuğu da kötüydü o adam sadece vikingste kalsın mümkünse, bu kez olmamış.

  edit: ardımdan yapılan yorumlara ithafen; filmi anlamayacak kadar kıt biri değilim, elbet anladım. ama warcraft tutkunu yakın bir tanıdığım bana warcraftı anlatırken ayrı heycanla, mükemmel senaryoyla geldiği için bunu filmde göremedim. yoksa geri plan senaryo ile birlikte mükemmel bi oyun. ama zevkler renkler diyelim.
 4. gayet olmuştur.

  oyunu oynamayanların hikayeyi anlamamasını normal karşılarım. ama benim beklediğimden güzel bir filmdi. oyunu oynamayanlar için kısa bir hikaye koyabilirlermiydi bence evet ama tercih meselesi birşey diyemem.

  travis'in oyunculuğunu beğendimi de belirterek yazımı noktalayayım.
 5. orc'ların insanlardan daha gerçekçi ve detaylı göründüğü filmdir.

  genel olarak warcraft hikayesini bilmeyenlerin bile rahatlıkla anlayabileceği bir konu aktarılmış filme. oyunlarda geçen lore'un birebir filme aktarılması elbette çok mümkün değil; ufak tefek de olsa hikayesel değişiklikler olması çok da göze batmamakta.

  hikaye konusunda "yhaaa ben hiçbir şey anlamadım amaaa" diyerek ağzını yaya yaya konuşan insanlara, fırıncı küreği ile vurup suratlarını darmaduman etmek, abartılı bir tepki sayılmaz bana göre. film içerisinde bir kaç noktada hikayesel boşluk bulunmakta; ancak filmin genişletilmiş halini izleyene kadar bu eksiklikler hakkında tam bir eleştiri yazmak benim için zor.

  !---- spoiler ----!

  yine de bir kaç satırda belirtmek gerekirse;
  -fel denilen büyü nereden ortaya çıtkı; olayı tam olarak nedir?
  -filmin en başında görünen mavi derili canlılar nasıl bir ırk?
  -khadgar, kirin tor'dan ve medivh'den neden uzaklaştı?
  -kirin tor'da khadgar'ın konuştuğu kadın kim?
  -orgrim doomhammer, durotan'ın kabilesinden mi yoksa blackhand'in kabilesinden mi?

  bu 5 soru, filmdeki tüm hikaye açıklarını %90 oranında kapatacak olan mevzuları barındırmaktadır aslında. yine de bu konuların, devam filmlerinde bir şekilde birbirine bağlanacağı ve lore'un tamamlanacağına yönelik bir inancım var. (bkz: star wars serisi)

  !---- spoiler ----!


  frangmanlar yayınlandığı zaman cgi konusunda herkeste bir endişe oluşmuştu; ancak blizzart, wow sinematiklerinden gelen birikimini hiç yabana atmamış ve gerçek almanda bir görsel şölen ortaya koymuş. hem cgi bakımından hem de görüntü yönetimi bakımından warcraft, izleyeni içine çekiyor. kendi adıma konuşmak gerekirse, filmin her bir sahnesini dibim düşerek izledim.

  özellikle filmin sonuna doğru yer alan bazı sahnelerde kullanılan kamera açıları ve görüntü yönetimi, "epik" lafını sonuna kadar hak eden kareler ortaya çıkartmış.

  !---- spoiler ----!

  -lothar'ın griffon üzerinde savaş alanına daldığı sahne,
  -lothar ve blackhand arasında geçen düellonun hem başlangıcı hem de bitişindeki sahneler.
  -kahdgar ve medivh'in büyü yaptıkları sahneler vs. vs.

  !---- spoiler ----!

  filmin 45 dk. daha uzun olduğu ve easter egg içeren birçok sahnenin, kesilen 45 dakikalık kısımda yer aldığı, internete düşen haberler arasında. buna rağmen film içerisinde harvester, murlock ve polymoprh görmek keyif verici unsurlardı. uzatılmış versiyonda ise neler olduğunu merakla beklemekteyim.

  sonuç olarak, oyunu oynamış olun ya da olmayın, anlaşılamayacak bir konuya sahip değil. oyuncular için güzel bir nostalji, ilk defa tanışanlar için güzel bir giriş filmi olmuş warcraft. zaten serinin başlangıç filmi olması ve konuya giriş yapması bakımından "warcraft: the beginning" ismi cuk diye oturmuş vaziyette.

  imkanı olan kişilerin paraya kıyıp imax'te izlemelerini ayrıca tavsiye etmekteyim.
 6. oyun hakkında en ufak bir fikrim olmadan girdim filme ama ilk bölüm dışında son derece güzel bir filmdi.
 7. güzel filmdi gerçekten devamını sabırsızlıkla bekliyorum ..
  belit
 8. daha önce aşına olduğum, oyununu oynamadığım için konusunu pek bilmediğim film. temelinde iyinin kötünün savaşı gibi gözükse de herkesin kendince haklı olduğu davranışlara sahip bir kurgusı var filmin bu yüzden daha çekici bir hal almış. görsel efektleriyle, senaryosuyla, bu sefer mavi-kırmızı'nın değil mavi-yeşil'in savaşıyla bu film olmuştur.

  yüzüklerin efendisine biraz mad max biraz avatar hatta biraz da star wars eklenmiş ortaya çıkmış gibi yeni dönem savaş filmi. devamının gelecek olması ayrıca sevindirmiştir.

  not: 3d nasıl bilmiyorum ama imax-3d izleme olanığınız varsa tavsiye ederim.
 9. bugün gitme fırsatı bulduğum film. imax izlemek isterdim ama yer bulamadım ki önceden satın almak gerekiyor. buna da üşendim.

  fantastik açıdan doyurucu bir filmdi. blizzard'ın film işinde de başarılı olduğunu gösterdi bize. birçok farklılık mevcut tabiki de gerçek olay akışından. ama olaylar evrenle alakası olmayanın dahi anlayabileceği şekilde anlatılmış. tek eksiklik fazla yer/kişi isimlerinin mevcutluğu ve bunlardan doğan olayların geçmişinden bahsedilmemesi: medivh neden böyle, fel büyüsü nedir nereden çıkmıştır vs. gibi. fakat bu da çok büyük bi eksiklik doğurmuyor.
  kup
 10. bir oyundan çıktığına inanamadığım film. muhteşem bir dünya var ortada ve öylesine güzel işlenmiş ki anlatamam.

  bir lotr etmez tabi.(*:swh)