1. blizzard'ın muhteşem warcraft serisinin 2002 yılında piyasaya çıkan 3. oyunudur. daha önceki oyunlara göre grafiklerin 3d olarak yapılması görselliği arttırırken oynanışta hiç bir sorun çıkarmıyor. önceki oyunlarda 2 boyuta alışan oyuncunun bu oyunda gözünü rahatsız edecek tek şey yakın plandan karakterlerin biraz tuhaf görünmeleri. oyun rutini içerisinde kabul edilebilir bir sorun.
  sonuçta 8 mb gibi artık piyasada bile bulunmayan bir ekran kartıyla bile sorunsuz oynanıyordu bu oyun.
  bu kadar eski bir oyunu oynamayanlar için hafiften spoiler içerebilir.

  oyun içerisinde öncekilerden farklı olarak 4 ırk var. human, orc, night elf ve undead. standart campaign modunda ilk önce human görevlerini yerine getiriyorsunuz ve sırasıyla diğer ırkların görevleri açılmaya başlıyor.
  humangörevlerinde prens arthas'ın insandan nasıl lich king'in kölesine dönüşmeye başladığı bölüm bölüm anlatılıyor.
  undead görevlerinde ise, yine arthas'ın undead haliyle devam ediyorsunuz.
  orc görevlerinde (warcraft filminin sonunda yeni doğan bebek) thrall'ın , mannoroth'a olan başkaldırısını yönetiyorsunuz.
  night elf görevlerinde azeroth dünyasını yok etmek üzere sürgünden gelen archimonde'u durdurmak için çabalıyorsunuz.

  özetle; oyun her ne kadar oyuncu kendi eliyle azeroth'u yok edecek hamleleri yapsa da (bkz. undead görevleri) yine kendisi temizlemek zorunda kalıyor (bkz. night elf görevleri) 2003 yılında oyunun expansion pack'i frozen throne çıkmıştı, bu oyunda da arthas'ın lich king'e dönüşümünü kendi ellerimizle yapıp azeroth'un başına belayı sarıyoruz.