• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
warcraft büyük şef - christie golden
sislerle kaplı geçmişinde, azeroth dünyası harika yaratıkla dolu bir yerdi. gizemli elfler ve güçlü cüceler, insan kabilelerinin arasında barış ve uyum içinde yaşardı... ta ki ateş lejyonu adıyla bilenen iblis ordusu dünyanın huzurunu bozana kadar. şimdi orklar, ejderhalar, goblinler ve troller, dağılmış, mücadele içindeki krallıklar için üstünlük mücadelesine girişmişti...

köle. gladyatör. şaman. savaş şefi. thrall adıyla bilinen esrarengiz ork bu unvanların hepsini almıştı. bebelikten itibaren kendisini kusursuz bir kukla haline getirmek isteyen zalim insan efendileri tarafından büyütülen thrall, yeni anlamaya başladığı bir kaderin peşinden gidecek, halkının kadim geleneklerini öğrenecekti.
 1. "büyük şef", warcraft üzerine çıkartılan roman serisinin ikinci kitabı.

  ilk kitap "ejderhanın günü"nden farklı olarak, christie golden tarafından yazılan bu romanda, klasik fantastik kurgu gidişatından ayrı bir şekilde, bir araya gelen kahramanların dünyayı koruması ve kurtarması değil; gelecekte çok önemli bir rolde karşımıza çıkacak ve yaşadığı dünyanın kaderini şekillendirecek işler başaracak bir karakterin hayat hikayesi yer almakta.

  warcraft evreni ile ilgili olanların mutlaka bildiği bir isimdir "thrall".
  orc ırkından frostwolf klanının lideri durotan ve eşi draka'nın oğlu;
  insanların elinde köle olarak yetişen orc;
  uzun yıllar sonra şamanlığa kabul edilen ilk orc;
  orgrim doomhammer'dan sonra horde'un "savaş şefi" olan orc...

  "büyük şef" durotan ve karısı draka ile başlayan, ilk sayfaların devamında thrall'in kaderini anlatan bir hikaye. thrall'in, insanların eline düşerek köle olması, büyümesi, gelişmesi, eğitim süreci, insanlardan kaçışı ve horde'un başına geçmesine kadar ilerleyen süreci ince ince işleyip anlatan; insanı boğmadan ve sıkmadan sayfalar arasına gömen bir anlatımla, tam anlamıyla "thrall" sempatizanı olmasına sebep olabilecek bir üslup ile yazılmış.

  kitabı bitirmem iki gün sürdü ve kapağını kapattığımda tekrardan wow hesabımı aktif edip warcraft dünyasına geri döndüm.

  kitap ile ilgili, eksik bulduğum tek nokta, hikayenin anlatımı sırasında kafanızda oluşan 2 soru işaretine cevap vermeyişidir.

  !---- spoiler ----!

  1.insanlara teslim olan orc'lar neden hiçbir direniş göstermemekte ve savaşma isteklerini kaybetmiş haldeler
  2.gul'dan'ın akıbeti nedir?

  !---- spoiler ----!

  bu iki sorunun cevabını bulmak için warcraft 3:reign of chaos'u oynamak veya dirak world of warcraft mitolojisine bakmak yeterli; ancak kitap içerisinde de lafı geçse fena olmazmış.