• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar jeff grubb
warcraft son bekçi - jeff grubb
medivh, güç ve deliliğin birleştiği azeroth dünyasının en çok korkulan büyücüsüydü. büyücüler meclisi kirin tor, khangar'ı medivh'in çırağı olması için karazhan'a gönderdi. genç khandgar burada bu yüce büyücünün taşıdığı sırrı öğrenecek, zamanın ötesinde olanları öğrenme gücünü edinerek en korkunç kabuslarında bile göremeyeceği gerçeklerle yüzleşecekti.

tirisfal bekçileri kimdi? dünyayı hangi dehşetli güçlere karşı koruyorlardı? ateş lejyonu adıyla bilinen iblis güruhu gerçekten yok edilmiş miydi, yoksa azeroth dünyasına dehşet salmak için pusuda mı bekliyorlardı?

bütün gizemler ortaya çıkacak ve dünyanın kaderi sonsuza dek değişecekti...

büyü, savaş ve kahramanlıkla ilgili bu hikaye blizzard entertainment'ın en çok satan, ödüllü bilgisayar oyunu warcraft'tan ilham alınarak yaratılmıştır.
 1. "son bekçi" warcraft evreni üzerine yazılan kitapların üçüncüsü.

  diğer kitaplarda olduğu gibi, "son bekçi" de farklı bir yazar tarafından kaleme alınmış. jeff grubb; hem richard a. knaak'tan hem de cristie golden'dan farklı olarak, anlatım sırasında çok fazla betimlemeye yer vermiş. özellikle kitabın başlarında yer alan az diyalog-çok betimleme işbirliği içerisine, durağan bir kitap okuduğunuzu hissediyorsunuz; ancak sonradan işler değişiyor :)

  "son bekçi" konu itibariyle warcraft dünyasının en önemli kişilerinden olan büyücü magnus medivh ve onun çırağı khadgar'ın hikayesini konu almakta. kitap, 17 yaşında olan genç büyücü khadgar'ın, magnus medivh'in yaşadığı kuleye ulaşması ile başlamakta.

  klonu itibariyle genç khadgar'ın çıraklığı ve warcraft evreni içerisindeki yerini bulması temel alınsa da, bunun yanında, magnus medivh'in hayatı, iblisler, orklar, büyücüler ve azeroth dünyasının kadim geçmişi hakkında da bir çok bilgi serpiştirilmiş durumda akış içerisinde.

  !---- spoiler ----!

  özellikle magnus medivh'in annesi aegwyn ile sargeras arasındaki savaş anlatımı, okumak için zevkli bir pasajdı.

  !---- spoiler ----!

  jeff grubb'ın betimleme ağırlıklı anlatımı, özellikle diğer warcraft kitaplarını okuduktan sonra biraz sıkıcı gelse de, hikayenin temelinde "büyücülerin" yer aldığını ve büyücülerin hayatlarında her detayın önemli olduğunu fark ettiğinizde durum biraz değişiyor. ilk sayfalardan sonra yavaş yavaş her detay önem kazanmaya başlıyor. elbette warcraft dünyasını bilenler için parçaları birleştirmek, karakterlerin önemini kavramak daha kolay oluyor; ancak hiç alakası olmayan bir fantastik kurgu okuru için de kitap anlaşılması zor olmayan bir üslup ve anlatım ile ilerlemekte.

  fantastik kurgu okumayı sevenler,
  warcraft evrenini bilenler
  ve favorisi daima büyücüler olanlar için okunması gereken bir kitap :)