1. warhammer 40k dawn of war oyunu ile gönüllere taht kurmuştur.
  warhammer 40k'nın dawn of war oyunu o denli tutulmuştur ki kendi içerisinde dawn of war adıyla, dawn of war winter assault, dawn of war dark crusade, dawn of war soulstorm 3 ayrı expansiyonu da türetilmiştir.
  an itibariyle kullanımdaki en son ve geliştirilmiş paketi dawn of war soulstorm olan oyuna mevcut ırklarla birlikte iki yeni ırk daha eklenmiş bu sayede ırk sayısı 9 a yükseltilmiştir.

  en son eklenen ırklar, dark eldar ve sisters of battle'lar olup karakteristik özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

  dark eldar : kuru sıkı ırk. aylarca oynamama rağmen, gotik ve noir mimarileri ile göz doldursalar da, özellikle savunmada oldukça zayıf olan dark eldar'ların hızlı ünite yapmalarından başka bir numaralarını göremedim. ayrıca chaos'ların space marine'lere benzedikleri kadar bile eldarlara benzetemedim.

  sisters of battle : "gızların yükselişi" warhammer 40k dawn of war'ın kadın savaşçıları. nereden çıktıklarını ve amaçlarının ne olduğu belirsiz ırk. savaş alanında, space marineler'in tau'lar tarafından, ayaklarının dibine düşürülmesi üzerine husule gelen sisters of battle'ların kadın komutanı tüm ordusuna "yürün gızlaaar" diyerekten savaş alanına dalıyorlar. tüm diğer ırkları gibi bunlarında tuhaf ve karmaşık ve karanlık bir inanç sistemleri var. hem meleksi hem şeytanı bir harmoni gözümüze çarpıyor. tüm ünitelerdeki estetik ahenge dikkat edildiğinde ortama gerçekten kadın eli değdiği bariz olarak görülebiliyor. ( (bkz: kadın eli değmesi) ) ancak elit bir savaş stratejisi benimsedikleri için bodoslama savaşa sokulduklarında genelde malup oluyorlar. bu sebeple sisters of battle ırkı konusunda güçlü ya da güçsüz yorumu yapmak yersiz oluyor.
  ancak yine de bu ırkın bir kadın hegemonyasında olduğunu unutmamakta fayda var. sizi ocakta yemeğim vardı bahanesiyle savaş meydanında bırakıp arkalarına bakmadan gidebilirler. her an olanlara aldırmaksızın, koca terra'da efemine tau'ları kendilerine yakın hissedip sabah oturmaları, 5 çayları anlaşmaları yapabilir, altın günü düzenleyebilirler, nihayetinde bunlar kadındır dikkat etmek lazım.
  gerçi içlerinde rahipler ve erkek askerlerde sınırlı sayıda var ama onlar da bana pek delikanlı gibi görünmediler.

  edit: seksist bir giri olmamasına özen gösterilmiştir.