1. dün sabaha karşı beyin kanseri nedeniyle, 76 yaşında hayata gözlerini kapatan, korku/gerilim filmlerinin usta yönetmeni. sinema tarihine freddy krueger gibi bir efsaneyi kazandırarak çocukluk kabuslarının baş yönetmenlerinden birisi oldu. 70'lerde porno filmlerle başlayan kariyerine korku filmleriyle devam etmiş ve "the hills have eyes" "the last house on the left" gibi filmlerle adını duyurmuş "a nightmare on elm street" filmiyle de zirveye ulaşmıştır.(bu film aynı zamanda johnny depp'in de sinema kariyerine başladığı ilk filmdir.) 96 yılında ise "scream" serisiyle; 80'lerde altın çağını yaşadıktan sonra duraksama dönemine giren "teen slasher" tarzı filmlerin yeniden canlanmasına vesile olmuştur.

    birkaç başarısız film denemesi de olmuştur. özellikle "shocker" filmi kariyerinin en başarısız filmleri arasında gösterilir fakat beni en çok etkileyen filmlerinden birisidir. 90'lar vhs döneminde çocuk yaşta izlememizden kaynaklı olabilir. * o dönemde kasetten izlenen filmler ezbere bilinirdi. (bu vhs mevzusundan dolayı, jean-cloude van damme'ın başarısız filmi "no retreat, no surrender" da hafızamda harika bir film olarak kalmıştır ki hala öyledir.)

    velhasıl wes craven ana akım korku/gerilim sinemasına yön veren önemli yönetmenlerden birisiydi. türün klişelerini üstaca kullanan, kariyerine korku filmleri yaparak başlayan çoğu yönetmenin filmlerini ezbere bildiği, her zaman referans gösterilecek ve unutulmayacak yönetmenlerden birisi olarak kalacaktır.

    wes craven: wiki
  2. uçmağa varmış, alanında bir kral.