• youreads puanı (9.25)
 1. the smiths'in 1984'te çıkan single'ı.
  şarkının the smiths'i sırtladığı söylenebilir.
  ilk hitleri olmuştur ama morrissey pek sevmezmiş kendisini. sevmezmiş demeyeyim de şarkıları arasında en az sevdiği buymuş.

  şarkıda yine morrissey'nin yazdığı çoğu şarkıda olduğu gibi edebiyattan bayağı bir esinlenme mevcut. fakat benim en çok ilgimi çeken the collector - john fowles olmuştu.
  yani nasıl rast geldi bilmiyorum, kitabı okurken aynı zamanda bu şarkıya da sarmaya başlamıştım. ikisi kafamda inanılmaz bağdaştı, kitabı ne zaman elime alsam bu şarkıyı açardım, arkada çalardı. sözleri dahi tam olarak bilmiyorum o zaman, denk gelmiş işte.

  daha sonra sözlere baktım, cidden bir esinlenme olduğu anlaşılıyor zaten. küçük bir wikipedia araştırmasıyla single'da kullanılan kapağın the collector'un çekimlerinden bir fotoğraf olduğunu öğrendim, daha sonra da morrissey'nin kitaptan değil de aslında filmden esinlendiğini ve en sevdiği filmlerden biri olduğunu falan okudum bir yerlerde. bayağı hoşuma gitti bu durum.
  kitabı da, şarkıyı da hiç araştırma yapmadan, kimsenin önerisi olmadan rastgele bir yerlerden bulmuştum. böyle denk geldiklerinden hem şarkıyı hem kitabı çok severim. bir de az önce yine wikipedia'dan öğrendiğime göre doğum günümde, 16 ocak'ta yayınlanmış şarkı. bu da bu entrydeki gereksiz bilgilerden bir diğeri olsun.

  edit: ya bir de ben bu kitabın başlığına gidemiyorum, beni anasayfaya atıyor.