• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
where to invade next - michael moore
michael moore'un yeniden yönetmen, senarist ve yapımcı koltuğuna geçtiği belgesel türündeki film, vietnam'dan bu yana dünyada yarattığı savaşlarla 'çuvallayan' abd'de neyi yanlış yaptık, neyi düzeltmeliyiz sorusu üzerinden ilerleyen, yine sarkastik bir yapım. moore, her verginin yüzde 60'nın ordu ve savaş giderlerine ayrıldığı ülkesini, insani açıdan düzeltmek için rotasını bu sefer okyanus aşırıya çeviriyor. bavulunu ve 'işgalci' olduğu belirtmek için abd bayrağını kapan moore, avrupa seferine italya'dan başlayarak en kuzeydeki izlanda'ya dek uzanan bir yolculuğa çıkıyor. abd'nin tersine, modernizmi kapitalizm ile değil de hümanizm ile harmanlayan ülkelerin insani, eşitlikçi ve sosyal yaşam pratiklerini inceleyen moore kıta avrupası dışında fransız etkisinin de hissedildiği müslüman kuzey afrika ülkesi tunus'a uğramayı da ihmal etmiyor.

(beyazperde.com alıntısıdır)
  1. 2015 yılına ait olan belgesel ülkemizde 2016 yılının yaz aylarında gösterime girmiştir.

    michael moore amerika'nın sosyal politikalarını karşılaştırmak için avrupa'ya uzanıyor. özellikle eğitim ve çalışma şartları konularında karşılaştırmalar dikkat çekici. genel olarak avrupa'nın çalışma şartlarının ve eğitiminin amerika'ya göre nispeten daha iyi olduğu görünüyor. avrupa dışında kuzey afrika ülkelerine de uğruyor moore. fakat burası fransa'dan çok farklı değil.

    filmde dikkat çekici noktalardan biri; avrupa'nın insanı nereye koyduğu konusu. italya'daki öğle tatilleri, fransa'daki doğum izni, finlandiya'nın ilkokul sistemi, almanya'nın ücretli izinleri vb. düzenlemelerin tümü insanın daha iyi şartlara sahip olması için getirilmiş düzenlemeler. bu şartlar yaratıldığında insanlar daha adil eğitilmiş ve daha eşit yaşam standartlarına sahip oluyorlar. ya da öyle olması bekleniyor. insanların hayatlarındaki huzuru gözünüzle görünce sistemin çalıştığını düşünebilirsiniz. belgesel de bunu açıkça gösteriyor.