• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
whisky - pablo stoll ve juan pablo rebella
jacobo, uruguay montevideo’da kendi halinde yaşayan 60 yaşında bir adamdır. hayatını dolduran iki şey vardır: eski püskü çorap fabrikası ve 20 yıldır yüzünü görmediği kardeşi. sağ kolu marta ile kurdukları düzen, işlerinin her zaman yolunda gitmesini sağlamaktadır. marta’yla ilişkileri sadece ortaklık zerine kuruludur. marta bir zamanlar bu ilişkinin boyutunu değiştirmeyi denemiş olsa da başarılı olamamıştır.jacobo’nun kardeşi herman annelerinin ölüm yıldönümü nedeniyle montevideo’ya geleceğini haber verir. evli ve iki kız çocuk babası kardeşinden, geçen yılların intikamını almaya karar veren jacobo, marta’dan karısı gibi davranmasını ister.uruguaylı genç yönetmenler rebella ve stoll’un filmi, ülkemizde vizyona giren ilk uruguay filmin olma özelliğini taşıyor. bu yıl goya ödüllerinde ispanyolca en iyi yabancı film seçilen whisky, geçtiğimiz yıl da cannes’da the prize of regard original’a uzanarak uruguay'a fransa’dan ilk ödülünü götürmüştü.
 1. 2003 yapımı hüznün filmi.
  mükemmel bir melodram.
  ülkemizde gösterilen ilk uruguay filmi.
  profesyonel olarak oyunculuk yapmamış 3 ana karakterin şaşırtıcı oyunculuklarıyla renklenen son derece samimi ve hayata dair bir uruguay filmi.
  not: 24. uluslararası film festivalinde geleceğin ustaları olarak nitelendirilen filmin yönetmenlerinden juan pablo rebella 2006 yılında kafasına silah dayayıp intihar etmiştir.