• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
who's afraid of virginia woolf - mike nichols
new england üniversitesi'nde tarih profesörlüğü yapan george, aynı okulun yöneticisinin kızı alkolik martha ile evlidir. martha bir gün george'a nick ve honey isimli yeni evli bir çifti içki içmeye davet ettiğini söyler. başlangıçta son derece normal görünen bu durum, iki çift için de ilginç bir tecrübeyi doğrucaktır. kendisine sormadan bu daveti planlayan karısına kızgın olan yaşlı adam, her şeye rağmen bir rezillik çıkarmaması için karısını kışkırtmaz. genç çift gelir ve önce birbirlerine tanımaya yönelik sıradan konulardan konuşulur. ancak gece ilerledikçe tansiyon artar ve iki çiftin de tüm gizli saklılarını ortaya dökeceği bir arınma seansı başlar.
mike nichols'ın ilk yönetmenlik denemesi olan film 13 dalda oscar'a aday gösterilip bir rekora imza atmış; beş dalda da bu ödülü kazanmıştır.
(beyazperde.com)
 1. baş rolünde elizabeth taylor ve richard burto'ın olduğu 5 oscar sahibi 1966 yapımı film.
  xama
 2. gerçekliği bence oldukça yüksek bir film. eşlerin birbirlerini başkalarının yanında aşağılamalarını hiç anlayamamışımdır zaten. sevginin öfkeye dönüşmesi ne kadar kolay. seni en çok koruması gereken kişinin aşağılaması.. kaldırabilecek bir şey değil gibi.
 3. dilimize 'kim korkar hain kurttan' diye çevrilen
  richard burton efsane oynamıştır!
 4. 2007 yılında amerikan film enstitüsü filmi "tüm zamanların en iyi filmleri" sıralamasında 67.ci sırada ilan etti.

  çekimlere oscar ödüllü görüntü yönetmeni harry stradling sr. ile başlanmıştı. ancak stradling'in sürekli olarak elizabeth taylor'ı olduğundan daha güzel göstermek için özel çaba sarfettiği anlaşılınca görevine son verildi ve yerine haskell wexler getirildi. liz taylor yaşlanmakta olan bir ev kadınını canlandırdığı bu film için özellikle 15 kilo almıştı ve çok güzel görünmemesi gerekiyordu.

  filmin o zamana kadar sinemada hiç duyulmamış derecede cinsel göndermeler taşıyan küfürlü bir dil içermesi filmin sinemalarda gösterilmesi ile ilgili sorun yarattı. sadece bu film için mpaa eski film derecelendirme sistemini terkederek yeni bir sınıflandırma sistemini (g-m-r-x derecelendirmesi) devreye soktu. bunun üzerine warner bros yetkilileri filmin gösterimine izin alabilmek için bazı ufak tefek değişiklikleri yapmayı kabul ettiler. örneğin bugün için artık çok hafif kalan "screw you" kelimesini filmden çıkarttılar, tanıtım afişlerine de uyarı ibareleri koydular. bu yeni derecelendirme sistemine ilk kez tabi tutulan diğer bir önemli film de michaelangelo antonioni'nin 1966 tarihli cinayeti gördüm (blow-up) filmiydi.

  en iyi kadın oyuncu akademi ödülü - elizabeth taylor
  en iyi yardımcı kadın oyuncu akademi ödülü - sandy dennis
  en iyi sanat yönetimi akademi ödülü - richard sylbert, george james hopkins
  en iyi görüntü yönetmeni akademi ödülü (siyah beyaz dalında) - haskell wexler
  en iyi kostüm tasarımı akademi ödülü (siyah beyaz dalında) - irene sharaff
 5. aslında filmle ilgili en önemli ayrıntıyı atlamış olduğumu fark ettim: filmin adı. film/oyun adını walt disney'in ünlü çizgi filmi, masal uyarlaması üç küçük domuzcuk'ta (the three little pigs) geçen "who's afraid of the big bad wolf?" (kim korkar büyük hain kurttan ?) adlı şarkıdan alır. bu şarkının melodisi ve sözlerinin kullanılması karşılığında telif haklarını elinde bulunduran disney stüdyoları astronomik bir fiyat istediği için sahne prodüksiyonlarının bir çoğunda ve bundan uyarlanan filmde hem melodi hem de şarkının sözleri değiştirilmiştir. liz taylor'ın ağzından sıklıkla duyulan şarkı artık bir parodi şeklini almıştır ve kadınlara ilgisi ile de bilinen biriciğimiz virginia woolf'a imalı bir gönderme yapılır, yani "big bad wolf" (büyük hain kurt) yerine "virginia woolf" kelimeleri kullanılır. filmin özgün adı da buradan gelmektedir yani "kim korkar virginia woolf'tan?". böylelikle hem filmin adı hem de şarkı sözü filmin ruhuna daha uygun düşmüştür.

  ancak film türkiye'de gösterime girdiğinde (belki de virginia woolf'un hemen hiç tanınmıyor olması nedeniyle ve ticari kaygılarla) özgün adının çevirisi değil de herkesçe daha çok bilinen walt disney çizgi filmindeki nakaratın türkçe karşılığı film adı olarak seçilmiştir, yani "kim korkar hain kurttan".
 6. tam bir aile dramı. en iyi oyun uyarlamalarından biri olarak anılıyor. sahnede izlemek de kesinlikle etkileyicidir. tabii elizabeth taylor'ın performansını es geçmemek gerekir; gerçekten harikulade.

  !---- spoiler ----!

  çocuk yok anlaşıldığı üzere. hayal ürünü çocuk yetiştirmişler. koca bu başarısızlığını bu şekilde yenmeye çalışmış. ama her ''after party''den sonra anksiyete(vay be bu kelimeyi kullanmak bize de nasip olacak mıydı) baş göstermektedir. sonra malum bütün kötülükleri kusma ihtiyacı(spew up/puke; epeyce işittik filmde) doğuyor. tabii diğer çiftin durumuyla ilişkilendirmeleri, bilhassa son sahne etkileyiciydi. 2. defa izlenmesi gerekir. geç tanıştığım bir film.

  !---- spoiler ----!