1. özellikle sözlük platformlarında (tabii ki burayı kastetmiyorum, daha başlığı bile yok) çokça burun kıvırılan, oysa eksik ve yanlış bilgiler elenerek doğru içeriğin mütemadiyen sağlandığı, kategorizasyon sistemiyle de bambaşka başlıklara uzanıp yeni şeyler öğreneceğiniz, yıllardır severek kullandığım site.

    yerli içerik namına hiçbir şey barındırmayan bir ülkeden gelen eleştiriler maalesef acınası, özellikle sağlık alanında aynı yazıyı kopyala yapıştır kullanan sitelerimiz, ikinci, üçüncü fikir sunmaktan dahi acizler. sağlık diyorum, sanat-kültür gibi "hobi" sayılan alanları değil. hayatımızı ilgilendiren, aciliyet gerektiren ve dünya kadar bilgiye ulaşmamızı bekleyeceğiniz bir konu. üretmeden tüketenlere itibar etmeyiniz kısaca, dış linkleriyle dahi başlı başına faydalı bir sitedir wiki. kıymetini biliniz.
  2. simple.wikipedia. org

    adı üstünde simple. daha basit ve yalın bir dili* olan bir wikipedia versiyonu var. maddeler elbette en.wikipedia kadar ayrıntılı ve kapsayıcı değil ama ingilizcesi yeterli olmayanlar için hiç yoktan iyidir.