william burroughs

Kimdir?

jack kerouac ve allen ginsberg ile birlikte beat akımı'nı başlatan yazarlardan biri olarak tanınır. yazılarının çoğu yarı otobiyografik olarak tanımlanabilir.

beat kuşağının en renkli yazarlarından biri olan william s. burroughs, oldukça ilginç bir yaşam sürmüştür.

5 şubat 1914’te st. louis, missouri'de doğan burroughs, hayli rahat şartlarda büyüdü. 1936’da harvard üniversitesi’nden mezun oldu. açıkça ifade ettiği eşcinsel eğilimleriyle tanınırdı ve sıklıkla uyuşturucularla ilgili deneyimlerini yazardı.

burroughs, 1951’deki bir meksika gezisinde, giyom tell’den bir sahne canlandırmaya çalışırken, kazayla ikinci karısı joan’u vurdu. bu olaydan sonra hayatının büyük bölümünü güney amerika’yı dolaşıp pek çok uyuşturucu deneyerek ve gelecekteki yazıları için araştırma yaparak geçirdi. the black rider adlı, tiyatroya uyarlanan eserinde yaşadığı bu olaydan esinlenmiştir.

yazılarında, birçok kişinin “kafa karıştırıcı ve ukalaca” olarak nitelendirdiği kolaj (cut up) tekniğini kullanırdı. ele aldığı konular çoğunlukla yer altı dünyası ve uyuşturucu alt-kültürleriydi. burroughs’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan naked lunch (çıplak şölen) , bir kült film olmuştur.

burroughs, gus van sant’ın drugstore cowboy‘unda da matt dillon’ın canlandırdığı uyuşturucu bağımlısı karakterin akıl hocası olarak yer aldı.

eserleri arasında the ticket that exploded, nova express, the last words of dutch schultz, the wild boys, exterminator, cities of the red night ve kendi eşcinselliğini incelediği queer sayılabilir.

çoğu eleştirmen, burroughs’un eserlerinin uyuşturucu kullanımı ve ahlaksızlığı yücelten, özelliksiz yazılar olduğunu düşünmektedir. ancak onun sanatsal yeterliliğini takdir eden ve yazılarını ileri görüşlülüğünün kanıtı olarak kabul eden eleştirmenler de bulunmaktadır.

"william seward burrougs ii: el hombre invisible", "old bull lee", "inspector lee", "punk'ın büyükbabası", "heavy metal kid" ünvanlarını kazandı. james graham ballard'a göre "ii. dünya savaşı sonrasındaki en önemli yazar", norman mailer için "dehanın hükmettiği tek amerikalı yazar"dır. samuel beckett'a burroughs hakkındaki görüşü sorulduğunda ise "evet, o bir yazar" demiştir.

ilaç bağımlılığı ve eşcinsellik, çalışmalarının çoğuna egemendir. kitaplarının birçoğunda, güçlü bir karışım yaratmak için popüler kültürün tüm alanlarından, filmlerden, karikatürlerden, western'lerden ve bilim-kurgu yapıtlarından düşünceler ödünç alarak kolaj tekniğini denedi. iktidarın kötüye kullanılmasından büyük rahatsızlık duyması nedeniyle ilaç bağımlılığını, yaşamlarımızın denetlenme yollarının tümünü kapsayan bir mecaz olarak kullandı.

burroughs 1997’de, 83 yaşında öldü.
  1. tüm uyuşturucu tipleri ve tedavi yöntemleri(her ikisinin de tamamını bizatihi denemiştir ) hakkında bir hekime bilgilendirme mektubu(mektup sel yayıncılıktan çıkan beat kuşağı antolojisindedir) yazacak kadar derin bir deneyimi olan yazar. ki itiraf edeyim okurken madde kullanımını merak etmemek elde değil . (bunu kendisinin yasaklanmasına gerekçe görmek de mümkün değil tabi). bu arada politikacılara tavsiyeniz nedir sorusuna hayatlarında bir kere doğruları söylesinler sonra da sonsuza kadar sussunlar gibi hala keyifle kullanılabilecek esaslı bir cevap vermiştir