1. microsoft'un telefonlar için geliştirmiş olduğu işletim sistemi. windows phone'un halefidir. ara yüzünün eli ayağı düzgün oksa da selefinden daha yavaş olması ve uygulama geçişlerindeki sıkıntı göze çarpmaktadır. bunun yanında selefinde de olan market sıkıntısı aynı şekilde devam etmekte ve kullanıcılar birçok uygulamayı bulamamaktadır.

    2014 yılı son çeyreğinde microsoft tarafından çıkacağı duyurulmuş ve var olan tüm wp8 telefonların w10m alacağı söylenmiştir, lakin öyle olmamıştır. kullanıcılarına kazık atmayı, yalan söylemeyi seven ms firması zune, wm6 ve wp7'de olduğu gibi kullanıcılarını güncelleme vermeyerek yarı yolda bırakmıştır.

    bu olaydan sonra en azılı ms hayranları bile söver hale gelmiştir ve ben de onlardan biriyim. allah belanı versin ms.
  2. windows 10 mobile yükseltmesi, 1 gb ve üstü ram'i olan 18 telefona gelmiştir. diğerlerinde aşırı performans kaybı ihtimali öne sürülerek yükseltme imkanı verilmemiştir. arayüzü win 8.1 phone'a oldukça benzemekle beraber kişiselleştirme yapılabiliyor olması olumlu gözükmekte. ayarlar menüsü bilgisayar ve tablet versiyonlarına benzetilmiş ve güzel olmuş. cortana türkiye'de olmadığı için henüz kullanamıyoruz. ofis uygulamaları geliştirilmiş ve yenilikler getirilmiş, ancak tamamı microsoft üretimi ve 3. parti aplikasyonlarında beklenen artış yok. yine de cihaz, bu özellikler sayesinde telefondan çok cep bilgisayarına benziyor. yine bir artısı da bildirim ekranında yapılan iyileştirmeler. başka özellikleri kullandıkça paylaşacağım.
  3. pazarı olmayan mobil işletim sistemi. hiç kimse yokken, her şey bir gaz bulutu iken işletim sistemi yazan microsoft, nasıl olur da hala mobilde kararlı sürüme ulaşamaz? sanırım bilmediğimiz bir şeyler var ve wp10 kasıtlı olarak güdük bırakılıyor. hiç bir microsoft çalışanının bu telefonları kullandığına inanmıyorum.