1. sauron'un sağ kolu, bir zamanlar insan olan angmar'lı cadı kral, nazgul efendisi, yüzük tayflarının başı (dokuzlar) karanlık kişidir.

  minas morgul'un yöneticisi olan cadı kral adından da anlaşılacağı gibi bir cinsiyet karmaşasıdır. masalsı tarihlere göz attığımızda cadılar hep dişi olarak tasvir edilmiştir ve bu arkadaş istisnadır. cadıysan senin kraliçe olman gerekmiyor mu? kralsan niye cadısın? (niye bize host mu hostes mi ikilemi yaşatıyorsun?) gibi bir çok soruyu okuyucuya sordurtan bir karakter olmakla beraber kişisel fikrime göre en büyük rakibi gandalf'tan güçlüdür.

  minas tirith kuşatmasında ak gandalf gondor ordusunun yönetimini bırakıp faramir'i kurtarmaya giderken (bu ayrı bir yazı konusu) yolda cadı kralla karşılaşır. önce nazgul'un tiksinç çığlığıyla o bembeyaz yılkısı korkar, ardından cadı kral "hacı sen ne diyorsun, devlet su işleri fırçala dişleri" diyerek ak gandalf'ın asasını parçalar.
  asasız kalan gandalf kaçızlamak için hamle ederken rohirrim gelir. rohan borularının sesiyle cadı kral nazgul'unü uçurur gider. gandalf da bugün de paçayı kurtardık der işine bakar.

  savaş alanında ilk önce theoden'i hacamat eden cadı kral, karşısına çıkan rohan askerini uyarır. " hafız beni hiç bir erkek öldüremez sen napıyosun..." der.
  meğersem o rohan askeri, theoden'in yeğeni eowyn değilmiymiş... tam da bu noktada cinsiyet karmaşası baş gösteriyor..
  cadı kral kadın sanıyoruz ama erkek, beni hiç bir erkek öldüremez hafız diyor, e öldürmek için gelen erkek kılığındaki rohan askeri kadın eowyn.. tam okuyucu "bir karar verin lan neyin peşindesiniz..." derken eowyn kılıcını çıkartıp caarrtttt diye cadı kralın suratına ekleştiriyor.
  tabii bunu yapmadan önce nazgul'un boynunu kesiyor. boynu kesilen nazgul benzini bitmiş zirai ilaçlama uçağı gibi toprağa çakılıyor.
  eowyn'in kılıcı, bahar gelince ahırda kalmış dananın ahır kapısına tosunu kondurması gibi girişince haliyle cadı kral kardeşimiz tahtından feragat etmek zorunda kalıyor. "aragorn başkasına varır da evde kalırsın inşallaahhh" diye beddua ede ede tahtalıköyü boyluyor.

  tanım: cinsiyet karmaşası yaşatan niyazi.
 2. ölümlü bir erkek tarafından öldürülmesi mümkün değildir.

  ama bir maia, bir elf öldürebilir kendisini.

  ayrıca kendisine cadı denmesinin sebebi cadı oluşudur gerçekten de.

  büyücüden farkı doğadaki nesneleri de kontrol edebilmesidir. örneğin filmde gördüğümüz gandalf'ın asasının kırılma olayı gibi.