• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (4.67)
wunderkinder - markus rosenmüller
nazi hakimiyeti sırasında yapılan çocuk soykırımını sırasında ölen yahudi çocukları anısına çekilen bir film. ukraynada yaşayan 3 çocuğun hayatını konu alıyor.
  1. müzik temalı filmleri sevenler göz atabilir. asıl konu naziler, soykırım vs. soundtrack'i de çok hoş bir film ayrıca. şuradan dinlenebilir.

    filmde en dikkatimi çeken olay, iktidar unsurunun sınırlar çekmesi mevzusuydu. bilindiği üzere iktidar gücü düzenli olarak sınır belirtir, bu sınır tamamen anlamsızdır, yersizdir. ama sınır çekebilme gücünü simgeler. örneğin 50 yaşın üstündekiler dedi mi, bu diyen kişinin gerisinde kalan milyonlar bir anda koyuna dönüşür. her birey ilk olarak şunu sorar; 50'nin altında mıyım? yoksa üstünde miyim? kimse de çıkıp neden 50 yahu demez dese de işe yaramaz. işe yararsa devrim olur zaten. tabi iktidar her güç istediğinde yeni bir sınır çeker, 49 olduğuna sevinenler 40 sınırına gelince 39 olanların neşe kaynağı olur, 39lar 30 sınırınına gelindiğinde 29'ların sevinci olur. bir gün bu sayısal sınırlar yerini tesadüfi örnekleme bırakır. işte o zaman iktidarın zirveye çıktığı ve aynı zamanda düşüşe geçtiği zamandır.
    güncel hayattan örnekler vermeye gerek yok sanıyorum.
    abi