• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
xanthippe ve sokrates, sokrates'in karısı - michale weithmann
"xanthippe kötü huylu bir kadındı; zaman geçsin, eğlence olsun diye sokrates’i döverdi."
günümüze ait bu öğrenci şarkısı dedikodunun ne kadar kalıcı olabileceğini gösteriyor; çünkü sokrates’in karısı antikçağ’dan günümüze kadar çoğu kez hırçın ve kavgacı bir kadın imajıyla edebiyat ve sanat dünyasında dolanıp durmaktadır.
michael weithmann bu imajı düzeltiyor ve mitin arkasındaki gerçeği saptıyor.
  1. xanthippe ve sokratesx tarihteki en ünlü çiftlerden biri. aralarındaki yaş farkı ve xanthippe'in huysuz kadın olduğuna yönelik fikirler karikatürize edilmiştir hep. sokrates'i dövdüğü, eve almadığı, tartıştığı gibi fıkralar tüm dünyada çok yaygın. ama bu mizah unsurlarını attığımızda geride kalan xanthippe ve sokrates'in nasıl bir ilişkisi vardı pek bilinmez.

    kitap atina polisindeki erkek yaşantısı ve etkinlikleri ile kadın yaşantısının ayrı ayrı portresini çizdikten sonra sokrates'in evliliğine geliyor. sokrates'in kendinden bu kadar küçük biri ile evlenmesini döneme göre anlatıyor. evlendikten idamına kadarki sürede nasıl bir ilişkilerinin olduğunu kalıntılar ve anlatılarla yorumluyor. xanthippe söylenildiği gibi öyle hırçın bir kadın değildir. sokrates'i ölüme gönderene kadar yanında olmuş ve onu sevmiştir. ama sokrates'i düşünce çevrelerinden çaldığını düşünen arkadaşları ve sokrates'i sevmeyenlerce pek çok söylenti yayılmış ve kaynaklara geçmiştir. bu kaynakların ortaçağda ve modern zamanlarda nasıl yorumladığını da anlatıyor yazar. erasmus'un bile nasıl bu söylenceleri geçirdiğini, dedikodu malzemesi denecek bilgileri öne çıkardığını gösteriyor. bu kitap da yayınevi yüzünden ıskalananlardan. dipnot ve dizini daha düzgün yapsalar adını duyurabilirlerdi.
    sezgi