• youreads puanı (10.00)
 1. başka bir ülkeden gelip ülkemize yerleşmiş (başlıkta yabancı dememin sebebi yetişme kültürü açısından değerlendirmemdi) artık türkiye'li olmuş bir insanın "mick scarsbrook" un ülkemizi çöplüğe dönüştürmemiz konusundaki samimi, içten düşüncelerini dile getirdiği, bize gerçekleri bir kez daha hatırlatan ve daha dikkatli olmamız gerektiğini yüzümüze vuran bir video.
 2. türkiyedeki politik ve siyasi sorunlarıyla kafa kafaya olmasa da yarışabilecek kadar yüksek seviyede , keşke olmasaydı dediğimiz bir başka durum.
 3. bay scarsbrook'un kendi çekmiş olduğu gördüğü manzara karşısında normal olarak şok yaşayan çevre bilinci konulu videosu. tahminimce yurtdışında böyle bir şeye tanıklık etmediğinden kültür şoku yaşıyor.

  video süresince siz türksünüz ve bura sizin vatanınız vurgusu yapması çok hoşuma gitti. bir metne bağlı kalmadan içinden geçenleri söylemiş. bu sorunu göz önüne koyduğu gibi çözüm de getiriyor. " bu problemin nası çözebiliriz kolay bir şey herkes bir poşet alıp böyle toplayacağız toplama zor bir şey değil herkes yapsa biter."

  evet mick abi'm vatandaşıma o konuda ben de çok kırgınım artık doğaya saygı duymayı geçtim, hayvanına ve insanına bile o saygıdan uzak bir toplum var. gelen nesil de teknolojiye boğulmuş ve bu çevre bilincinden duyarsız olarak yetişiyor. sistem çarkında şehrin grisine kaybolmaya yüz tutmuş ve çevresindeki güzelliklerin farkına varamayacak bir nesil. duyarlı insanlarımızı tenzih ederim.

  mick abimin o güzel türkçesi, vallahi, alla alla vurgulaması ile anladım ki aramızdan biri artık. bizim adımıza utanan biri. kanalında 1 sene içerisinde yükledikleri bizi ve ülkemizi tanıtan "fethiye the jewel of turkey","share an efes beer with me" ve "christmas in turkey" adlı videoları var. arka fona yanık bağlaması ile aşık veyselin uzun ince bir yoldayım koymuş. :)

  (bkz: takip edilesi youtube kanalları)

  ayrıca bay scarsbrook bize ne mesaj verdi. izleyemeyenler için buraya yazıyorum.

  !---- spoiler ----!

  burası türkiye türkiye bir cennet biliyor musunuz? nereye giderseniz inanılmaz bir güzellik var. siz türksünüz. siz çok şanslısınız aslında (...) ama bu türkiyede bir sorunumuz var biliyor musunuz? ne o? ne sorun var? bu sorun çöp! her yer çöp! sorumluluk kimin? sizin! bu problemin nası çözebiliriz?kolay bir şey. herkes bir poşet alıp böyle toplayacağız. toplamak zor bir şey değil. herkes yapsa biter. kim yaptı bunu ya. utanıyorum. siz utanmıyor musunuz? valla nereye gidersen çocuklar toplasın. siz de toplayın. herkes toplasın. böyle bir yer bulamazsınız o zaman cennet reva mı? diyecek anlatabildim mi? zor bir iş değil ya. bi'de şey... ızgara yakan çöpünü eve götür ya. sandiviç paketleri hamburger falan. şarap -şişe parçalanmış görüntüde. - şuna bak burda çocuklar oynuyor biliyor musunuz? çok iyi demi inanılmaz bir şey bu şuna bak ya valla kötü. birisinin çöpü! sigara paketler. 100 tane buldum. 100 tane. 20 tane şarap şişe. şunlara bak ya ayakkabılar. kocaman su şişesi. çöp herkesin sorumluluktur. çocuklar evet türkiye temiz kalacak. şuna bak ya hakikaten her yer her yer çöp merkezden 2 km bu. biliyor musunuz? artık belediyeler çok iyi bakıyor merkezlere. bütün şehirler çok temiz ama köyler ve doğal yerlere siz bakacaksınız.sizin! sizin sorun ya. valla inanmıyorum utanıyorum ben. utanmıyor musunuz siz? şuna bak ya bir de şey var. yurt dışında insanlar buraya geliyor; tatil için geliyorlar. onlar bu kadar çöpü görüyorsa ayıp değil mi? şimdi bak on dakika içinde bu kadar topladım ben. zor bir şey değil bir zahmetlik deme. sizin bahçe bu. siz türksünüz temiz kalsın bu türkiye türkiye cennet değil mi allah allah

  !---- spoiler ----!