1. gerekli midir değil midir orası ayrı bir tartışma konusu olmakla beraber bu topraklarda iki yüz yıldır durmadan sütü sagılan prim yapılan saftrik akım
 2. kendini tanımayan, kendine yabancı olanların çok tabii olarak hissedecekleri ve benimseyecekleri duygu.

  bizim insanımız hiçbir dönemde yapabilecekleri konusunda eğitilmemiş, hep gazla yürüyen bir yol izlenmiştir. kuralları tanımayan, yol yordam bilmeyen insanımız sınır dışına çıktığında işlerin nasıl tıkır tıkır yürüdüğünü gördüğünde hayran olacaktır. hayran olur; çünkü insanımızın beğeni duygusu gelişkindir. ne yazık ki bu duyguyu kendi insanı için kullanmaz. işini iyi yapan birinin sırtı sıvazlanmaz bu ülkede.

  yükseleni aşağıya çekmeye çalışan insan

  yengeç sepeti sendromu

  sınır dışında trafiğin kırmızı ışıkta duruyor olması bizim insanımız için şaşkınlık ve hayranlık verici olmakla beraber aynı kuralın bizim ülkemizde de geçerli olduğunu bizim insanımız gayet iyi bilir. peki, aynı kuralı kendi ülkesinde ihlal etmesinin sebebi ne olabilir?

  tahmin edilebileceği gibi bu konuda yapılmış bir çok araştırma mevcut:

  türkiye'nin uluslararası imajında yükselen değerler ve eğilimler

  avrupa ve türk anayasasi: temel ilkeler yönünden genel bir
  değerlendirme


  meşrutiyet dönemi gezginlerinin gözlemleriyle avrupa'da türk imgesi

  okyanusta dümensiz gemi: türk bilimi ve bilim-insanı

  türk milli kültürü

  avrupa birliği eğitim politikaları ve türkiye'nin bu politikalara uyum sürecinin değerlendirilmesi

  türk öğretmen adaylarının kültürlerarası deneyimlerinde karşılaştıkları sorunlar: erasmus değişim programı örneği

  kanımca tüm bu "batı" ya da "yabancı hayranlığı" meselesi bizi birbirimizden uzaklaştıran etkenlerden uzaklaşmamızla doğrudan orantılı. diğer bir deyişle; sınırların ötesinde bizi günlük hayatta oyalayacak şeyler yok; onlar, sen, siz yok; yarın ne olacak; seneye ne yaparız yok; festival var ve herkes orda. gezme var ve herkes orda, kazanç var herkes orda, kayıp var herkes orda. kısaca; birlikteliği bizdeki birliktelikten ayıran özelliği samimi olması.

  bizimki samimi değil mi? bilemiyorum altan; fakat bildiğim şey şudur ki; bizim insanımızın yaklaşımı daha çok şu şekilde olmaktadır. birliktelik sağlayan faktörler insanları bir arada tutar ki; büyük dünya savaşları atlatmış dünya ülkeleri tekrar inşa edilirken dikkat edilen husus duygu birliği olmuştur.

  almanya'nın savaştan çıkardığı dersler

  ikinci dünya savaşı sonrası almanya'nın gelişimi

  avrupa 'nin intihari ve ikinci dünya savaşı sonrasında temel sorunlar

  bizim insanımız ders çıkaramaz mı? hatalarından ders alamaz mı? açıkçası ders çıkarır ve ders alır; fakat bizim insanımızın en büyük sorunu hata yaptığını kabul etmemesidir. yine samimi olmamak gibi bir durum hasıl oldu. hatalarımızla yüzleşmek konusunda bile samimi olamıyoruz kanımca.

  kocanizi baska bir kadinla yakalarsaniz ne yaparsiniz?

  uzun lafın kısası; bu referanslarla dolu yazıyı bizim insanımızın hazırlaması ve hatta okuması bile şaşırtıcı olacaktır; zira bizim insanımız delillerle, raporlarla, araştırmalarla bezeli işleri sevmez. bizim insanımız dedikoduya meraklıdır. bilginin çabuk ulaşılır olması doğru olmasından daha önemlidir bizim için.

  banu avar durumu

  zaytung haberi

  banu avar itirafı

  halbuki bizim insanımız her şeyin en iyisine sahip ve layıktır.

  (...to be continued...) *