• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
Yazar stefan zweig
yakıcı sır - stefan zweig
kısa bir tatil için avusturya alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır. kendine fazlasıyla güvenen ve gönül maceralarına her zaman açık olan bu müzmin kadın avcısı, kısa sürede kendisine bir av bulmakta hiç zorlanmayacaktır. tanışıp yakınlaşmak istediği kadının on iki yaşındaki oğluyla ahbaplık kurarak işe koyulur. yakıcı sır annesini elde etmek isteyen bu narsist çapkın tarafından kullanılan bir çocuğun hikâyesidir aslında. ne var ki, yetişkin dünyası bazen masum çocuklara büyüklere göründüğünden çok daha berrak görünmektedir…
 1. bir çocuğun gözünden yetişkinler ne kadar güzel anlatılır, bir çocuk psikolojisine ne kadar yaklaşılabilirmiş gösteren zweig romanı.

  bu özelliği benim için diğer kitaplarının gerisinde kalsa da yine psikoloji anlatımlarını yine çok çok beğendim.

  iş bankası kültür yayınlarından çıkmış, çevirisi gayet iyi not düşmek isterim.
 2. kitapseverlerin dikkatine; oturup bir saatte okunur, tek oturuşta bitirilir, kitaplığınızda yerini alır.

  zweig'in, "çocuktan al haberi" lafını hikayeleştirdiği kitabıdır.
  kitabı okuduktan sonra "naber ufaklık" deyip geçiştirdiğiniz çocuklara çekingen davranabilirsiniz.

  kitabımızın ufak kahramanı, annesinin içine sürüklendiği fakat kendisinin bir türlü anlayamadığı macerada çocukluğun verdiği temiz içgüdüyle annesini korumaya çalışmaktadır.

  kitapta bir çocuğun gözünden yetişkinleri seyretmek gerçekten keyif verici. okuyup pişman olmayacağınız bir zweig kitabı, diğerleri gibi..
 3. !---- spoiler ----!

  bu kadar olay yaşandıktan sonra kitap anlamsız bir şekilde, fazla dramatik bir mutlu sonla bitiyor. zweig'ın birçok kitabını hayranlıkla okumuş biri olarak, olay örgüsüne bağlı daha sert ve acımasız bir son beklerdim. zweig böyle bir sonla, everest'in zirvesine artık birkaç km kalmışken, aniden deniz seviyesindeki hayatın rahatlığını özleyip tırmanıştan vazgeçen bir dağcıyı anımsatmıştır bana.

  !---- spoiler ----!
 4. çocuk psikolojisi hakkında pek çok güzel detayın olduğu bir kitap.
  kitabın konusu nedeniyle çocuğun bakış açısı daha da ilginçleşiyor.