• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yalnız adamın hayalleri - j.j. rousseau
karlı bir kış günüydü. yağan kardan üşümüş küçük kırlangıç, yalnız yaşayan bir adamın evinin penceresinin dışına gelip gagasıyla camı tıklatmış, adeta adamın onun içeri girmesine müsade etmesini istemiş. yalnız adam bu isteği görmüş, "olmaz alamam, git başımdan" der gibi kuşu kovalamış, sonra da kendi kendine söylenmiş; "hıh, camı tıklatmakla kendisini içeri alacağımı mı sanıyor acaba...?"

gecenin ilerleyen saatlerinde canı sıkılmış, rüzgar ve soğuk arttıkça yalnız adamı daha başka düşünceler sarmış, kırlangıcın arkadaşlığını geri tepmekten biraz pişmanlık duymuş. "keşke kuşu içeri alsaydım. ona biraz yiyecek verirdim. minik kuş oradan oraya uçar, neşeli sesler çıkartır, cıvıldar, yalnızlığımı paylaşırdı." demiş.

ertesi sabah ilk işi pencereyi açıp etrafına bakınmış adam, belki kırlangıç oralarda bir yerlerde olabilir diye düşünmüş. ama görememiş zavallı kırlangıcı... uzun kış geçmiş yine yaz gelmiş...etrafta kırlangıçlar, cıvıldayarak uçmaya başlayınca; yalnız adam, heyecanla camını sonuna kadar açıp kuşu beklemiş... ama hiç gelen olmamış. onun hevesle havada uçan kırlangıçlara baktığını gören komşusu hikâyeyi öğrenince hafif buruk bir sesle: "sevgili komşum anlaşılan sen kırlangıçların altı aylık ömürleri olduğunu bilmiyordun?" demiş. bunu işiten yalnız adam çok üzülmüş ama üzülmek içinde artık geç kaldığını anlamış.

dikkatli olun... farkında olun... kendinize bir sorun... acaba siz kaç kırlangıç kovaladınız? hiç geri çevirdiniz mi bugüne kadar size sunulan bir dostluğu? hayatta bazı fırsatlar vardır ki sadece bir kez karşımıza çıkar, değerini bilmezsek kaçıp giderler. ve asla geri gelemezler.
 1. buaralar çok yoğunum kitabın henüz ilk 5 sayfasını okuyabildim. bu nedenle çok fazla yorum yapamayacağım fakat...

  eskişehir'de yaşayanlar bilir. adalar dost kitabevi'nin girişinde ikince el kitap tezgahı vardır, çok ucuza kitaplar alabilirsiniz. çoğu kişisel gelişim kitapları ve dini kitaplar olsa da benim gibi şanslıysanız kaçırılmayacak şeyler de bulabilirsiniz.

  yine bir pazar günü, bu tezgahı karıştırırken yığınların arasında gözüme ilişti ve kesin almalıyım dedim. bunun tek nedeni, kitabın adıydı. tam anlamıyla beni anlatıyor dedim ve düşünmeden aldım. kitabı okumadığım halde bir şeyler beni çekiyor arkadaşlar, nedenini bilmiyorum. birkaç gündür çantamda geziyor kitap ama ısrarla da başlamak istemiyorum. garip bir hallerdeyim :) eğer okumakta olan yada daha önceden okuyan arkadaşlar varsa düşüncelerini merak ediyorum.
 2. benim için değişik anılar barındıran betik (bkz: betik) kiremit çatıya çıkıp okumuştum ehehe usumda kalan j.j. rousseaunun bitkileri çok sevdiği ve ilgilendiği