• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.53)
Yazar peyami safa
yalnızız - peyami safa
peyami'nin kendisine has bir roman tekniği kullanarak cemiyet hakkındaki orijinal tasavvurlarını bir ütopya yazarı vasıtasıyla aksettirdiği romanıdır. geride kalan yarım asırda kendisine en çok atıf yapılan edebî ütopya haline gelen “simeranya” bu eserde ortaya konmuştur. bir evin içerisinde yaşayan fakat yaşayışları arasında alaka kurulamayan fertler üzerinden toplumun bölünmüşlüğünün resmi… ruhunu arayan bir duyarlılığın hikâyesi... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. peyami safa' nın 1951 yılında yayınlanan romanı. ilk baskılarında prolog adında bir kısım bulunmaktadır. bu kısım daha sonra peyami safa' nın isteğiyle kitaptan çıkarılmıştır. yeni baskılarda bu kısım yoktur. ısrarlı arayışlar sonucunda eski baskısı bulunabiliyor. *
 2. kara film tadında bir kitap.

  sanırım filmi de çevrilmişti.
 3. türk edebiyatının en iyi on romanı listesini yapsam hiç düşünmeden ilk ona koyacağım, biraz düşünerek ilk beşe dahi koyabileceğim bir kitap. simeranya adlı bir ütopyayı da içeren roman, hem olay örgüsü hem de fantastik tarafının gerçekçiliği ile peyami safa'nın en iyi romanlarından. kısaca başyapıt.
  kien
 4. peyami safa'nın psikolojik tahlil ve toplumsal ahlak buhranı üzerine kaleme aldığı en olgun eserlerindendir. peyami safa'nın ya da "samim"in simerenya'sı ise güzel bir hayaldir...


  "ah mine'l-aşk ve l-halatihi...diyor arap. yaşamışlar, yaşamışlar, hepsini biliyorlar. aşkın halleri sayısız. fakat en büyük ıstırap, galiba inanmak zorunluğunda toplanıyor. derece şüphesi. elbette bana bağlı. sempatisi var. buluşuyoruz. her randevuya geliyor. saatlerce konuşuyor, bazen geziniyoruz. bu kadar hangi dereceyi ifade eder ?...sadece hoşlanmak mı ?.. daha yukarı ise kaç derece ?
  aşkın bitişik kaplardaki su gibi, sevişenlerde aynı hizayı bulduğu farzedilebilir mi ? böyle en kabalarından en yakalanmaz nüanslarına kadar sevginin anları o kadar sayısız meseleleri düşündürüyor ki, üç paket sigara ve sekiz saat uykusuzluk bunlardan hiç birini halletmeye yetişmiyor...."

  "yani insanı hep yarım görüyoruz. ya onu seviyoruz, birinci realitesi içinde; ya nefret ediyoruz ondan, ikinci realitesi içinde. fakat nefretimiz esas. çünkü onun birinci realitesini kendi hayalimiz sanıyoruz ve aşkta hayal kırıklığına uğrayınca, bunun, hakikatte ikinci realiteye çarpan birincinin kırıklığı olduğunu anlamıyoruz..."

  "büyük kalabalıkların ortasında insan denilen sosyal mahluk kendi iç dünyasının mahbusu halinde, şifasız bir yalnızlığa mahkum.. bu egosantrik insan telakkisi, bütün aşkları anlaşmazlığa düşüren ve kine çeviren ters bir disiplin doğurmuştur. yalnızım, evet, herkes yalnızdır, yalnızız..."
 5. !---- spoiler ----!

  "kendi kendimden nefretimin çerçevelediği ve çirkinleştirdiği bir dünyada yalnızım."

  !---- spoiler ----!
 6. !---- spoiler ----!

  hastalık, insanın ruhundaki bir sıkıntıya bedeninin isyanıdır

  !---- spoiler ----!
 7. peyami safa'nın hayalindeki dünyayı görebileceğiniz kitaptır. felsefe ve psikolojik tahlil kitabı demek daha doğru olur. olaylar azınlıkta kalıyor genelde. kız arkadaşınıza hediye etmeniz halinde terkedilme olasılığınız vardır. böyle saçma sapan işler yapmayın sonuçta kitabın ismi yalnızız*
 8. peyami safa'nın dokuzuncu hariciye koğuşu'ndan sonraki en iç karartıcı romanı. sürekleyici felan da değil, öyle olaylar olaylar yok yani. bütün bu olumsuzluklarına rağmen başlayınca bitirmeden bırakamıyorsunuz. öyle bir anlatıyorki, ne kadar boktan da olsa, karakterleri, olayları, mekanları sanki siz yaşıyorsunuz, içine çekiyor sizi. anlatılan her duyguya ortak ediyor üslubu.
 9. peyami safa'nın başucu eseri. bu eserin peyami safa'nın yıllar önceki ilk baskısından çıkartılmasını istediği prolog bölümü vardır ve yeni baskılarda bulunmaz. elimde bulunan ve bir sahaftan edindiğim meb baskısında bu bölüm eklenmiştir. diğer yayın evleri prologsuz yayınlamaya devam etmiştir bu eseri.
 10. insanı rahatsız edecek derecede mükemmel ve mümkün psikolojik analizler içerir.