1. önceleri istanbul'a bağlı olan 77 numaralı ilimiz. yatırım yapmaya yeni bir yerler açmaya çok müsaittir. bir çok ünlü markanın yalova'da franchise'ı yoktur. giderseniz termal'i ve atatürk köşkünü görmenizi, balıkçılarda deniz kenarında ucuz çay içmenizi, sarıbaş fırından poğaçacı almanızı, deprem anıtını ziyaret etmenizi,doktorun evi'nde kahvaltı yapmanızı öneririm.
  2. kaymakamını kimsenin takmadığı yer. :) çınarcık tam kafa dinlemelik yerdir.
  3. bundan 5 yıl öncesine kadar türkiye' nin en sessiz, sakin şehri olarak tanımlanabilirken, şimdilerde yaşaması eziyet haline gelmiş şehir. trafik konusunda istanbul' u aratmaz, merkezde yürüyerek 15 dakikada gidebileceğiniz mesafeyi araba ile 20 dakikada gidebilirsiniz. emlak fiyatları için söyleyebileceğim tek kelime ise fahiş. özellikle şehre yerleşen araplar emlak piyasasının bu durumunda son derece etkili.

    aynı zamanda türkiye' nin en çok göç alan şehirlerinden biri. anlaşılmayan nokta ise, şehirde ne sanayi var, ne turizm var(bakmayın siz turistik şehir palavralarına, termale gelen iki adamla turistik şehir olunmaz), üniversite mezunu gençler iş bulabilmek amacıyla başka şehirlere göç etmekte ve tüm bu olumsuzluklara rağmen şehir her geçen gün göç almaya, kalabalıklaşmaya devam ediyor. insanlar ne buluyor, ne amaçlarla geliyor büyük bir soru işareti.

    ve tüm bunların yanında türkiye' nin en zengin şehirlerinden biri olarak lanse ediliyor istatistiklerde. trafikteki araçlar ve emlak fiyatları da bunu destekler nitelikte.

    velhasıl kelam bir garip şehirdir yalova, memleketimdir.