1. usta ressamın yanında eğitimini tamamlayan öğrencisi hocasından değerlendirme yapmasını istemiş. hocası da yağlı boya tablo yapmasını yaptığı resmide kent meydanına asmasını istemiş. bir de şartı varmış. resmi inceleyenlerin beğenmedikleri kısma çarpı koymalarını rica eden yazı iliştirerek onların da görüşlerini almasını önermiş. sevinç içerisinde resmini tamamlayan genç ressam, resminin yanına kırmızı kalem ile rica yazısını bırakarak evine dönmüş. dönmüş dönmesini de meraktan çatlıyormuş diğer taraftan. birkaç gün zor dayandıktan sonra kent meydanına uğramış. bir de ne görsün resmin neredeyse tamamı çarpı işaretleri ile dolu. hem utançla hem de üzüntüyle ustasının yanına varıp durumu açıklamış. usta ressam üzülmemesini aynı resmi tekrar yapmasını ancak bu sefer kırmızı tükenmez kalem yerine paletini ve yağlı boyalarını götürmesini, resmi inceleyenlerin beğenmedikleri yerleri düzeltmelerini isteyen yazı bırakmasını istemiş. genç ressam aynı şevkle resmi yapıp yine kent meydanına götürmüş. bu sefer resmin yanına paletini ve yağlı boyalarını da iliştirmiş. evine döndüğünde merak içinde beklemeye başlamış. ertesi sabah kent meydanına uğradığında resmine dokunulmadığını görmüş. mutlulukla ustasının yanına uğramış. usta ressam öğrencisine öyle büyük bir hayat dersi vermiş ki genç ressam da olayı duyanlar da kendilerine pay çıkarmışlar. şöyle demiş öğrencisine;

    -önce resmi kent meydanına asıp inceleyenlerin beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını istediğimde hayatında hiç resim yapmayanlar dahi resmine çarpı koydu. demek ki hayatta acımasızca eleştiri yaparak yıkıcı olanları unutmayacaksın.

    ikinci sefer senden aynı resmi yapıp inceleyenlerin beğenmedikleri yerleri boyamalarını istediğimde kimse resmine dokunmadı. çünkü insanların bilmedikleri konu hakkında nasıl düzeltme yapacaklarına dair fikirleri yoktu.
  2. mektup yazarken yaptığımdır, bazen yanlışın orada durması hoş olur. naif mektupların arasında görülen üstü çizilmiş kelimeler, yarım kalmış cümleler.

    nasılsan öylesindir mektupta, çok kurcalamamak benim için önemli. öyleyse yanlışları düzeltmek yerine üstünü çizelim. yanına doğrusunu yazalım. bol bol gülümsemeye yol açalım
  3. en güzel öğrenme şeklidir. yanlışlarını daha sonraki bir vakitte görüp aynı hataya düşmemeni sağlar...

    teşekkürler abdullah hocam. saygılar.