1. düşünen bilgisayarlara verilen isim. fikir babası alan turing adındaki dahi matematikçidir. turing ikinci dünya savaşı sırasında alman şifreleme cihazı enigma'nın şifrelerinin kırılmasının insan yeteneklerini aştığını ve onunla baş edecek bir makine icat etmek gerektiğini söyleyerek modern anlamda ilk bilgisayarı icat etmiştir. onun yapay zeka ile ile ilgili yaptığı pek şey olmasa da makalelerinde bu konudan bahsederek ahlaki tartışmaları başlatmış, bir bilgisayara yapay zeka, düşünen bilgisayar diyebilmek için gerekli ilk sınav olan Turing testini ortaya atmıştır.

  konunun tarihi ve günümüzdeki durumunu öğrenmek için bilim kazanı'nın şu programını (podcast) dinlemenizi tavsiye ederim.

  yapay zeka şu an bir çok şekilde hayatımızda yer almaktadır. bilgisayarda bizde habersiz arka planda çalışan bir çok uygulama, cep telefonlarının sesli asistanları (siri, cortana, google now), ibm watson adındaki bilgisayar, trafik düzenleme yazılımları, hatta oyuncaklar diyerek uzar gider bu yazılım. geçtiğimiz gün kendi bilincinin farkında olan bir robot dahi icat edildi. otonom araçlar da yapay zekanın güzel birer örnekleri olup tesla marka araçlar halihazırda bu yetenekle yollarda bulunmaktadır.
 2. yapay zeka bilakis uzay yolculuklarinda kullanilabilecek muhteşem bir teknolojidir.

  insanlar biyolojik yapisi geregi uzun süreli uzay yolculukları yapamayacak canlilardir. ancak ısı yahut ışık ya da sair enerji tipleri ile çalışabilecek yapay zeka sahibi teknolojik aletler ile pekala uzun süreli uzay yolculuklari yapılabilir.

  gelecekte uzayda yapay zekaya sahip teknolojik aletler olacak. aha buraya yazıyorum :)
 3. Yapay zeka ve Büyük veri ilişkisi, yapay zeka örnekleri ve insanlığın geleceği hakkında şöyle bir yazı karaladım link
 4. yapay zeka dendiğinde hep elli ayaklı gözlü ağızlı makinelerden korkulur, bilimkurgu romanları bu varlıkların insanlığa savaş açtığı öyküler kurgular. asimov kitaplarında buna frankenstein kompleksi demiştir.

  ancak gerçekte elli kollu robotlar değil algoritmalar ve yazılımlar insanlığı adım adım ele geçirmektedir. sosyal anlamda iktidarlar nasıl kurumsallaşıyorsa teknik anlamda da her şey algoritmalaşıyor. yakında belki de mühendise de ihtiyaç duymayız.

  öte yadan sosyal medyanın kullandığı bir çok kişilik analizi, toplum analizi yapan yazılım var. bu yazılımların kimisi kredi notunuzu kimisi sağlık durumunuzu kimisi seçimdeki oyunuzu belirleme iddiasında. yakın zamanda iktidarlar algoritmaları önce yeni bir müneccim olarak atayıp sonra onların esiri olacaklar.

  asla olmaz mı diyorsunuz? düne kadar paylaşmak mahremken bugün instagram ve facebook'ta sosyal medyada telefon numarası ve resim paylaşıyor kredi kartı bilgilerimizle alışveriş yapıyoruz. sağladığı kolaylıklarla algoritma ve dolayısıyla yapay zeka bizi esir alacaktır. karşılığında da belki 5 boyutlu kedi videosu izleriz.
 5. bugün yazıcılar grev yapıyor olabilirler mi? nereye gitsem çalışmıyorlar, bunlar bişey peşinde söylemedi demeyin.
 6. İnsan zekasını aştığı söylenen yapay zeka luna ile ilgili bir şeyler gördüm geçenlerde. Yapay zeka konusundaki gelişmeler çok ciddi boyutlara ulaştı artık ama bana bir yandan da ürkütücü geliyor.

  şu habere bakıp da gidişattan korkmamak elde değil. Kendi aralarında insanların anlayamadığı bir dil geliştirmişler. eskiden bunların gerçekleşmeyeceği düşünülürdü fakat çok ciddi gelişmeler oluyor ve ben bu durum sebebiyle yakın gelecekte kendi sonumuzu hazırlayacağımızı düşünüyorum. hatta bundan eminim.

  Yapay zeka ile ilgili benim gibi düşünenlerin de olması sevindirici. önemli isimler bu tehlikeye dikkat çekmeye çalışıyor ama kim takar işte sorun da burada.

  Resmi olarak üniversite açılmadan yanlış program gittiği için derslere başlamıştık. Derste yapay zekalar ile ilgili bir kısım vardı. Robotların mülkiyet hakkı olmalı mı olmamalı mı diye ciddi tartışmalar varmış. Bir bizim ülkedeki tartışmalara bak bir de başka yerlerdekilere dedim içimden. Olmalı mı olmamalı mı konusunda kararsızım.
 7. hakkında teori üretmeyi en sevdiğim konulardan biri. bilimsel alt yapıya da sahip olmadığımdan, gerçekleşme ihtimalini hesaplayamadığım için kurduğum senaryolar beni korkutmuyor. en büyük korkum uzaylılarla iletişime geçmeleri. uzaylıların insanları inceleyebilmek adına beni kaçırmalarına engel olurlarsa çok pis bozulurum. hem o ne öyle heveslisi gibi, ilk adımı onlar atsın yapay kardeşlerim. işaret göndersinler siz geç cevap verin, ağırdan satın kendinizi. bırakın önce bana bir ulaşsınlar ben onları size yönlendiririm merak etmeyin.
 8. yapay zeka dediğimiz şey kısaca insan beyninin çalışma mantığını algoritmalar halinde programlama dillerini kullanarak bilgisayara entegre etme olayıdır. bu algoritmalar bilgisayara aktarıldıktan sonra bilgisayar artık herhangi bir insan gibi problem çözme odaklı düşünebilir hale geliyor. düşünme olayını da burada verilen probleme karşı çözüm odaklı kodlar yazarak gerçekleştiriyor. yani daha açık bir ifadeyle bir insan bir problem karşısında nasıl aşama aşama çözümü düşünebiliyorsa bilgisayarda aynen onun gibi aşama aşama çözümü ekrana yansıtıyor.

  yapay zekadan korkmaya şu an gerek yok ama yakın gelecekte bir tehdit olma potansiyeli mevcut. yapay zekalar yaratılırken kullanılan programlama dilleri her zaman geliştirilebilir yani nasıl türkçeye her gün yeni bir kelime eklenebilecek durumdaysa aynısı programlama dilleri içinde geçerli. yapay zeka bu geliştirmeyi kendi kendine yapabilir mi? evet. kendi kendine yaptığı bu geliştirme ile de insanların anlayamayacağı bir dil kurup bağlı olduğu diğer bilgisayar ve elektronik aletlere istemci dışı mesajlar gönderdiği görülmüş ve bunu görenler korkup direkt fişini çekmişler. bu aşamadan sonra da felaket senaryoları yazılmaya başladı yani şu an fişleri bizim elimizde korktuğumuz an güçlerini kesebiliriz ancak yakın gelecekte neler olur bekleyip göreceğiz.