1. bütün zihinsel yorgunluğunuzu atabileceğiniz eğlenceli uğraş. ilk puzzle sancılarla yapılır, gittikçe pratiklik kazanılır ve en sonunda en sevdiğiniz hobiniz olur. başta sadece puzzle varken işi ilerletmenizle 'puzzle halısı', 'puzzle tepsisi' gibi eşyalarınız olur. duvarlar puzzlerla dolar ve yapılacak puzzlelar listesi kafanızda oluşur.
  bazen 1 haftanızı bazen aylarınızı alsa da son parçayı koymak en keyifli kısmıdır.*
 2. sikintili bi donemde tekrar kesfettigim pek etkili kafa bosaltma, stress atma yontemi... 2000'lik muhtesem bi yapboz buldum, her aksam isten gelip oturuyorum masaya, aciyorum youtube'dan seconds from disaster'in tum bolumlerini, beyin bi yandan yapboz'a odaklanirken diger yandan belgeleseli takip ediyor, baska da sey dusunmeye yer kalmiyor...

  disari cagiranlara da cok onemli bi isim var diyorum bi haftadir, heh. daha cok keyif aliyorum anasini satayim...

  (bkz: yapboz)
 3. yapması zor, bozması kolay olandır. herşey gibi.
 4. zihni boşaltma yönüyle adeta bir meditasyon aktivitesi :) üretilen ülkeye/firmaya göre değişiklik gösterebildiği için, beğenilen yapbozu satın almadan önce yaklaşık parça boyutunu hesaplamakta(*:bitmiş halin ölçülerinden alan hesaplayıp parça adedine bölüp bunun karekökünü almak suretiyle) ve çıkan değeri cetvel üzerinde bir görmekte fayda var, yoksa büyüteçle kanaviçe işler gibi hissetmek mümkün :)

  !---- spoiler ----!

  misal şunu dokuyan kör olur diye alamadım :/

  !---- spoiler ----!
 5. ömrüm boyunca hiç tamamına erdiremediğim aktivite.
 6. içinde benzer renk olanları alınca çok yanlışlı yunluşlu oluyor. en son sarı ve tonları olan bir yapboz almıştım da zor bitirmiştim. şimdi çoğu parçası ya kuşlarımın midesinde ya da süpürge makinesinin.