• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yaratıcı beyin dehanın nörobilimi - nancy c. andreasen
lowa üniversitesi psikiyatri bölümü'nde, yaratıcılık ve beyin konularındaki araştırmalarını sürdüren ulusal bilim madalyası sahibi nancy andreasen, yaratıcılığın aslında yalnızca yaşamın farklı parçalarını yeni ve beklenmedik şekilde bir araya getirilmesi olduğunu, yani zeka ve yetenekten bağımsız olarak ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

yaratıcılıkları ile tarihe geçmiş mozart, poincaré ve coleridge gibi pek çok ismin yaratıcılık, yaratıcı süreç ve özel yeteneklere sahip yaratıcı insanlar hakkında söylediklerine yer veren andreasen, yaratıcı beyni yaratan koşulları anlamanın ve hem çocuklar hem de yetişkinler için yaratıcılığı beslemenin yollarını sunuyor…idefix'ten alıntıdır.
 1. nörobilimci dr. nancy c. andreasen tarafından kaleme alınan, tarih boyunca deha olarak nitelendirdiğimiz insanların iç bakış öyküleriyle süslediği "dahilik"lerini, genetik, biyolojik ve sosyolojik tespit ve bulgularla bizlere aktarmaktadır. bu kapsamda yaratıcılık kavramı ve yaratım süreçlerini de inceler. üzerine sayfalarca makaleler yazılabilecek oldukça teknik bir konuyu, konuyla ilgili atyapısı olmayan bir insanın anlayabileceği yalınlıkta, hap şeklinde bizlere aktarmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  kitaptan birebir olmayan bir alıntı:

  dr. nancy andreasen'e göre sanatta yaratım süreci üç aşamadan oluşmaktadır:

  - düşün (tasarım)
  - üretim (ürün)
  - tepki (ürünün etkileşime geçenlerde açığa çıkardığı hissiyat)

  dr. andreasen'ın akışını yorumladığımızda, korkutmak amacıyla üretilen bir korku filmini, izleyenlerin korkmak yerine gülünç bulmaları, kimilerine göre sanatçıyı başarısız kılsa da, ürünü başarılı bir yaratım olarak tanımlayabileceğimiz sonucuna varabiliriz. süreçte önemli olan sanatçının hedefi değil, eserin kitleler üzerinde her hangi bir tepkiyi açığa çıkarmasıdır.

  !---- spoiler ----!