• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar türey köse
yargılı infazlar - türey köse
ölüm birilerine milli birlik komitesi kararıyla geldi, birilerine "yasayla" , birilerine milli güvenlik konseyi onayıyla, birilerine danışma meclisi kararıyla... ölümün geldiği yer, dönemin siyasal erki elinde bulunduranlarını işaret ediyordu. siyasetçiler "darağaçları"ndan geçen bu acı ve utanç dolu tarihin bazen ölümlere oy veren "muktedirleri" oldu, bazen de "mağdurları". bazen ipi çeken konumundalardı, bazen de ipe giden.

(sunuştan )
 1. gazeteci yazar türey köse'nin araştırmalarıyla ve idam kararlarının görüşüldüğü oturumlarda meclis tutanaklarına geçirilen konuşmaların da yer aldığı ve istatistiki bilgilerle destekleyip yazdığı kitabı.

  kitabı okumaya başladığınızda türk idam tarihine bir yolculuk yapıyorsunuz. dili akıcı uzun ve karmaşık cümlelerden uzak.
  darağaçlarındaki tarihle başlayan kitapta idamlar dönemlere ayrılmış. 1922'den 1960' a kadar idamlar, 60 sonrası ve 70'li yıllar, kurucu meclis dönemi, tbmm dönemi, 12 mart döneminde infazı gerçekleşen idamlar, adli ve politik hükümlülerin isimleri, idam onayları yer almış.

  özellikle türk siyasi tarihinde politik hükümlüler ele alınmış. onları idama götüren süreç değil, idam kararlarını onaylamak için yapılan oylamardaki karşıt görüş vekillerinin aslında suça değil, hükümlülerin siyasi görüşlerine göre oy verirdiklerine tanık olmak içinizi burkuyor.

  " zaten imkan olsa da birkaç kızıl sallandırılmış olsaydı kızıllar bu kadar şımarmazlardı. türk ceza yasasının pek ünlü 141. maddesinde 1951 yılında yapılan değişiklik tbmm'de görüşülürken milletvekili arif nihat asya bunları söylüyordu. asya hapis cezası vereceğiz kafeste kuş besleyeceğiz ne güzel diye de ekliyordu."

  okuduğunuz her satırda o dönemlerin koşulları, siyasilerin baskılarıyla aslında politik hükümlülerin idamlarında objektif kararlar verilmediğini görüyorsunuz. tutanaklara geçen konuşmaları okurken aslında insan hayatı üzerinden siyasi çekişmelerin yaşanması sizi öfkelendiriyor.

  "bazı pişmanlıklar çok geç kalıyor. birilerinin ipten kurtulmasına yetmiyor.ama yine de tarihe not düşülmesi, ölümün bir ceza olamayacağının bir kez daha kanıtlanması açısından önem taşıyor"

  deniz gezmiş ve arkadaşlarından, adnan menderese kadar türk siyasi idam tarihine tanıklık eden kitaplardan.