1. bazen bazı kitapları okuyamıyorum. kimi zaman kitaptan kaynaklı oluyor problem çoğu zamansa benden. ve inanılmaz kötü hissediyorum kendimi o kitabı yarım bırakıp başka bir kitap okumaya başlayınca. sanki okuyamadığım o kitaba ihanet ediyormuşum gibi bir his geliyor ve yeni başladığım kitaba da odaklanamıyorum bu suçluluk duygusuyla.

  ben de şöyle bir çözüm buldum;
  aldım bir sürü küçük not kağıdını ve hepsine aynı şeyi yazdım; "merhaba! seninle bir süredir tanışıyoruz fakat ne yazık ki pek uyuşamadık bu süre içinde. ama biliyorum ki sen aslında harika bir kitapsın, sadece ben şu sıralar çok dalgınım, seni hakkıyla okuyamayacak kadar. ve bu yüzden sorunlarımı çözene kadar seni okumayı erteliyorum. bir gün seni bu kaldığım sayfadan -veya en baştan- okumaya devam edeceğim ve eminim o zaman çok iyi anlaşacağız. seni seviyorum."
  böylece o kitaptan bir nevi özür dilemiş ve vakti gelince onu okuyacağıma dair söz vermiş oluyorum. içim rahat bir şekilde daha az konsantrasyon gerektiren kitaplara veriyorum kendimi eheh.

  siz yine de kitapları yarım bırakmayın.
 2. badem dalına asılı bebekler - cengiz dağcı

  hayatım boyunca yarım bıraktığım tek kitap. biraz ilerledikten sonra sürünmeye başladım ama kitaba biraz daha şans verdim yarıladım. ama artık sürünmenin ötesinde bir eziyet çekmeye başladım. sonraki sayfaları sadece konuşma çizgisi/tırnak içinde yazılmış cümle arayarak hızlıca taradım. son bir kaç sayfayı da adam akıllı okudum.

  okuyalı on yıl bile olmamıştır ama kitap hakkında hiçbir fikrim yok şu an. sadece gözümün önünde badem dalına asıl oyuncak bebekler var.
 3. aşk - elif şafak
  olmadı olduramadım yani kadını sevmiyorum evet ama ön yargısız yaklaşmaya çalıştım kitaba yine olmadı.
 4. çoğu kişi için suç ve cezadır.