• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
yarım kalmış bir şarkı - denis o'hearn
bu kitapta, uzun bir açlık grevinde hayatını kaybeden ira militanı bobby sands'in hayatı ve mücadelesi anlatılıyor. bobby, yirmi yedinci yaşını açlık grevinde karşıladı. o sırada, ingiliz sömürgeciliğine karşı bağımsızlık mücadelesi veren irlanda cumhuriyet ordusu'nun (ira) üyesi olarak gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı dokuz yıldır hapishanede bulunuyordu. kuzey irlanda'da "h blokları" adlı özel tip cezaevindeki baskıların son bulması, tek tip elbise dayatmasından vazgeçilmesi ve ira mahkûmlarına siyasi statü tanınması talebiyle yürüttüğü açlık grevinin altmışaltıcı gününde, 5 mayıs 1981'de hayata gözlerini kapadı.

bobby sands ve yoldaşları, taleplerini elde edemediler belki ama o günden itibaren bobby sands, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insana ilham veren bir direniş simgesi haline geldi. türkiye'deki uzun açlık grevlerinde ve ölüm oruçlarında da adı en çok anılıp örnek alınan figür yine bobby sands olacaktı.

ne var ki, bu biyografinin basımına değin bobby sands'i, açlık grevlerine yol açan sebepleri etraflıca incelemiş ya da tarihin bu dönemini, hapishane hücrelerinin içinden bakarak yeniden canlandırmış bir kitap yoktu. denis o'hearn'ün kitabı, birincil kaynaklara başvurularak yapılan araştırma ve görüşmelere dayalı muazzam miktarda yeni materyal içeren bir çalışma olarak bu çarpıcı hayat hikâyesine ışık tutuyor.
(yordam kitap)
  1. 27 yaşında açlık grevinin 66. gününde hayatını kaybetmiş bir milletvekili olan bobby sands'in mücadelesine dair yapılmış en ayrıntılı incelemelerden biri ve ilk kapsamlı biyografidir, mutlaka okunması gerekir. bobby sands'in long kesh hapishanesinin h blok’undaki mücadelesi bana diyarbakır cezaevinde başlattıkları direniş ve yaktıkları ateşle ölümsüzleşen mazlum doğan, kemal pir ve hayri durmuş'u hatırlatır. kuzey irlanda'da margaret thatcher varsa kürdistan'da kenan evren vardır, esat oktay yıldıran vardır. emperyalist müdahaleler kansız ve işkencesiz düşünülemez, ötekilere karşı dünyanın her yerinde aynıdır devlet, asimile edilemeyenler her zaman katledilir. bu sebeple benzer direnişlerin varlığı da kaçınılmazdır.
    mücadelesi dünyada yankı bulmuş ve bir direniş simgesi olmuş bobby'nin güzel bir sözüyle bitirelim. "bizim intikamımız çocuklarımızın atacağı kahkahalar olacak."