• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
yaşamak hırsı - georges simenon
"georges simenon, çağdaş fransız romanının önde gelen ustaları arasındadır. birçok dile çevrilmiş bulunan kitapları, çok büyük satışlara ulaşmıştır. en güçlü yapıtlarını psikolojik roman türünde veren simenon, 'yaşamak hirsi'nda da bir paranoyakın serüvenini anlatıyor. bu çeviride, büyük hikâyecimiz sait faik'in usta kalemi, simenon'un sürükleyici anlatımıyla birlikte, yapıtın psikolojik gerilimini en üst düzeyde tutuyor.
 1. simenon'un modern insanın kırılmalarını kendi hikayemiz gibi anlattığı romanı. kurgusu enfes. modern insanın yaşadığı sıkışmışlığı, bunaltıyı, delilikleri okumak bana haz veriyor. simenon'un da en sevdiğim kitabıdır. anlatım öyle lezzetli ki bitmesin istedim okurken.

  bir gün kimseye haber vermeden trene atlayıp ortadan kayboluyor kahraman. daha önce bir şeye cesaret edemeyen birinin kaçışı da çok tanıdık geliyor nedense. sonrasında yaşadıkları daha ilginç. elbette yine bir cinayet var. ama bu cinayet bir kaza bir anlık akıl durması gibi. geceleri yalnız uyuyamayan birinin hayata karşı/kendine karşı verdiği mücadele. benim içim sızladı okurken. inanılmaz etkileyiciydi.

  kitabın basımı tam bir felaket. sait faik kitabı sandım gördüğümde. simenon'dan çeviri diye eklemek acemilik olsa gerek. zaten çok eski bir basım. kötü bir kapakla da olsa basılsa tüm simenonlar.
  sezgi