1. toplum içinde evinizdeymis gibi geğirmeyin osurmayın.
 2. bi de bulgaristan dan gelen telefonlara geri dönüş yapmayın. ;)
 3. zamane gençleri diye başlayan bok püsür sözler söylemeden önce saygıyı hak edip etmediğinizi düşünün.
 4. gençlerin gözünü korkutmadan önce siz genç olsaydınız ne yapardınızı düşünün. gençken her haltı yedikten sonra biz gençlere 'öyle yapma' demek hiç mantıklı ve yapılamayacak gibi gelmiyor.
 5. zamane gençlerinin bok püsür tavsiyelerine kulak asmayın ve toplu taşıma araçlarında gençlerden yerlerini rica edin. sonuçta onlar sizi göre göre yer vermiyor olabilir. hakkınızı arayın. hastanelerde sıranız daha arkalarda olsa bile sistem sizi otomatik öne atar. siz öne geçtiğiniz için yaygara çıkaran gençlere gereken cevabı verin. kendileri halısahada 90 dakika koşması ile sizin ayakta 15 dakika bekleminizin aynı eziyet olduğunu bilmiyor olabilir. toplumda size saygısız davranan insanlara cevabınızı verin. karşınızdaki, toplumda yaşlısı genci herkesin birbirine saygı çerçevesinde davranması gerektiğini bilmiyor olabilir. daha önce her boku yapıp sonra gençlere bu konudaki tecrübelerinize dayanarak gereken öğütleri verin. hazır yaşanmışı var diyerek, bu sonuçları onlarla paylaşın. çünkü bazı şeyleri öğrenmek için aynı hataları yapmaya gerek olmadığını bilmiyor olabilir.
 6. "gençler, yaşlıların neler düşündüğünü ve hissettiğini bilmezler. ama ihtiyarlar genç olmanın nasıl olduğunu unutmuşlarsa, suçludurlar." demiş albus dumbledore. kendisi bunu söylerken 115 yaşındaydı efem, tabi herkes onun gibi bilge ve tatlı değil.
  lütfen genç olduğunuz zamanları hatırlayın, gençlere karşı hoşgörülü olun, durduk yere saygısızlık yapılırsa hadlerini bildirin orası ayrı.
  yeniliklere açık olun. zaman, sizin zamanınız değil. kendi yaptıklarınızı, yapmak zorunda kaldıklarınızı herkesten beklemeyin.
  hayat hikayelerinizi anlatmayın demiyorum, hobi olarak gene anlatın ama aynı anıyı, aynı kişiye, 37582672 kere anlatmayın sadece.
  pamuk yanaklarınızdan öptüm, el öpmeyi saçma buluyorum ama tabi ısrarla uzatınca kırmıyorum.
  ağır yükler taşımayın, bünyenizi zorlamayın. taşıyamayacağınız kadar pazar alışverişi yapmayın. en önemli şey sağlığınız. yardım için sormaya çekinmeyin, iyi biri mutlaka çıkar karşınıza.