yasunari kavabata

Kimdir?

kavabata 14 haziran 1899 yılında osaka'da doğdu ve iki yaşında yetim kaldığından büyükbaba ve büyükannesi yanında yaşadı. teyzesi tarafından büyütülen bir kızkardeşi vardı. kavabata'nın büyükannesi, o yedi yaşındayken öldü ve büyükbabası da, o on beş yaşındayken hayata gözlerini yumdu. ebeveynlerinin ölümünden beri sadece bir kez kızkardeşini gördü. tüm akrabalarını yitirdikten sonra annesinin ailesi yanına taşındı. on sekiz yaşından önce tokyo'ya gitti ve tokyo imparatorluk üniversitesi yönetimi altındaki liseye kaydını yaptırdı. 1920'de liseyi bitirip tokyo imparatorluk üniversitesinde okumaya başladı.

gazeteci olarak çalışmaya başladığında yazmaya da devam ediyordu. ii. dünya savaşı'nın ateşli askeri ortamına katılmayı reddetti. savaş ortamının etkileri yazılarında görülmektedir.

kavabata 16 nisan 1972'de gazla intihar etti. intiharıyla ilgili pek çok gerekçe öne sürülmüştür. bunlar arasında zayıf sağlığı, gayri meşru bir aşk hikâyesi veya arkadaşı yukio mişima'nın intiharının üzerindeki etkisi gibi pek çok teori bulunmaktadır. mişima'dan farklı olarak kavabata ardında not bırakmadığı için intiharının tam nedeni gizli kalmaya devam etti.

türkçeye çevrilen eserleri;
-bin beyaz turna
-go ustası
-kiyoto
-kiraz çiçekleri
-karlar ülkesi
-uykuda sevilen kızlar
  1. ikinci dünya savaşı'ndan sonra japon aydınları arasında moda olduğu için intihar etmiştir.

    hatta intihar etmeden önce verdiği bir derste intihar etmenin ne kadar erdemli bir eylem olduğundan bahsetmiştir. tabii adam yazar olduğu için "yine edebiyat yapıyor pezevenk" şeklinde dinlenmiş kimse intihar edeceğini düşünmemiştir. tabii kendisi de tırstığı için pek yanaşmamakta ama "cesaretimi toplayıp bir intihar etsem, çok karizmam olur" şeklinde düşünmektedir.

    bir gün yukio mişima intihar eder ve kendisi de "o yaptıysa benim neyim eksik?" diyerek cesaretini toplar ve intihar eder.